Velká mezinárodní studie potvrzuje, že přílišné sezení vážně ohrožuje zdraví

19.06.2022 - Stanislav Mihulka

Pokud sedíte více než čtyři hodiny denně, hazarduje se svým zdravím a životem. Větší rizika přitom hrozí lidem z chudších zemí

<p>Dlouhodobé sezení není zdravé, potvrzuje to rozsáhlá mezinárodní studie. <em>(foto: Pexels, Andrea Piacquadio, CC0)</em></p>

Dlouhodobé sezení není zdravé, potvrzuje to rozsáhlá mezinárodní studie. (foto: Pexels, Andrea Piacquadio, CC0)


Reklama

Lidé moderního věku chodí mnohem méně než v minulosti. Peníze vyděláváme převážně v sedě, přepravujeme se v sedě a ve stejné poloze trávíme velkou část volného času. Každodenní dojíždění, dlouhé pracovní schůzky, nekonečná práce na počítači a sledování televize hluboko do noci, obvykle spojené s nočním přejídáním, ovšem nejsou bez následků. Je to recept na dřívější pohřeb.

Vědci a lékaři to říkají už dlouho. Teď se k varovným hlasům přidala rozsáhlá studie mezinárodního badatelského týmu, jehož výzkum zahrnul přes 100 tisíc lidí z celkem 21 zemí světa. Na rozdíl od podobných předchozích studií se vědci tentokrát zaměřili i na rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi.

Riskantní život vsedě

Výsledky dle očekávání přesvědčivě potvrzují, že čím více času lidé prosedí, tím vyšší je riziko, že předčasně zemřou, nebo je postihnou nebezpečné choroby srdce a cév. Sezení je jen o něco méně nebezpečné než kouření. Zároveň se ukázalo, že důsledky dlouhého sezení jsou ještě horší v chudších zemích, jako je Bangladéš, Indie nebo Zimbabwe.

Pokud někdo během 24 hodin prosedí v práci, v autě i doma před televizí průměrně 6 až 8 hodin, vzrůstá podle zmíněné studie riziko předčasného úmrtí a kardiovaskulárních chorob o 12 až 13 procent – v porovnání s těmi, kdo stráví sezením méně než 4 hodiny denně.

Dlouhodobé sezení – více než 8 hodin denně podle badatelů zvyšuje uvedené riziko v průměru na 20 procent. U obyvatel ze zemí s nízkým a středním příjmem, riziko smrti či nemocí srdce a cévní soustavy vyskočí téměř až na 30 procent, opět ve srovnání s lidmi, kteří prosedí méně času.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Konkrétní důvody ale zatím nejsou jasné. Možné řešení problémů se sezením nabízí Scott Lear z kanadské Univerzity Simona Frasera: „Lidé, kteří prosedí více než čtyři hodiny denně, mohou část této doby vyvážit cvičením či podobnou aktivitou. Uvedené riziko v takovém případě klesá asi o 2 procenta za každou půlhodinu cvičení denně."

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907