Velké problémy velké rakety: NASA odkládá klíčový test rakety SLS

18.04.2022 - Martin Reichman

V polovině března zamířila raketa SLS na historické odpaliště Launch Pad 39B Kennedyho vesmírného střediska. Raketu zde měl čekat klíčový test. Ani napotřetí se jej ale nepodařilo dokončit

<p>Nosná raketa SLS a kosmická loď Orion na odpališti Launch Pad 39B Kennedyho vesmírného střediska.</p>

Nosná raketa SLS a kosmická loď Orion na odpališti Launch Pad 39B Kennedyho vesmírného střediska.


Reklama

Raketa SLS (Space Launch System) ani napotřetí neprošla takzvaným „mokrým testem“ (Wet Dress Rehearsal) – zkušebním naplněním nádrží rakety palivem, po kterém nenásleduje zážeh, ale opětovné vypuštění. První dva pokusy o natankování paliva z 3. a 4. dubna skončily neúspěšně. 14. dubna proto proběhl další pokus. Technici NASA již s předstihem rozhodli o omezeném tankování horního stupně z důvodu vadného ventilu. Ten chtějí vyměnit po přesunutí SLS zpět do budovy Vehicle Assembly Building (VAB). Horní stupeň tak mělo čekat jen chlazení palivového potrubí a palivo měl tankovat centrální stupeň.

V průběhu tankování byl ale test kvůli úniku paliva přerušen. Místo úniku se nacházelo na čerpacím stojanu, připojeného k mobilní odpalovací plošině. Pohonné látky tak musely být odčerpány. Chladicí test horního stupně proběhl v pořádku.

NASA původně plánovala další pokus 21. dubna, během víkendu ale plány změnila a rozhodla vše vyřešit v hale VAB, kam se plošina s raketou a lodí vrátí. Technici NASA se mají zaměřit na všechny problémy, které byly v minulých dnech objeveny – od úprav přívodního potrubí plynného dusíku, přes výměnu vadného heliového zpětného ventilu v horním stupni, až po opravu příčiny úniku kapalného vodíku v čerpacím stojanu.

TIP: Zpoždění NASA: Přistání na Měsíci v roce 2024 zřejmě nebude možné

Problémy klíčového předstartovního testu mohou ovlivnit plánovaný termín startu rakety. Nejbližší startovní okno pro misi Artemis I se otevře od 6. června do 16. června, další pak od 29. června do 12. července. Zda jde stále o reálné termíny ukáže až analýza dat po přesunu rakety SLS do budovy Vehicle Assembly Building.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907