Zpoždění NASA: Přistání na Měsíci v roce 2024 zřejmě nebude možné

13.08.2021 - Stanislav Mihulka

Programu Artemis reálně hrozí zpoždění. Potřebné skafandry budou zřejmě hotové nejdříve v dubnu 2025

<p>Představení skafandrů pro mise programu Artemis v roce 2019.</p>

Představení skafandrů pro mise programu Artemis v roce 2019.


Reklama

Celý svět se připravuje na to, že americká NASA spustí program Artemis a v roce 2024, tedy po více než půlstoletí, přistane s první pilotovanou misí na Měsíci. Nedávno zveřejněná zpráva generálního inspektora NASA ale znamená pro tyto naděje studenou sprchu. Problém je s vývojem nezbytných skafandrů, který nabral značné zpoždění. Obleky pro astronauty budou zřejmě k dispozici nejdříve v dubnu 2025.

Vývoj skafandrů je pro NASA očividně velmi komplikovanou záležitostí. Obleky pro program Artemis jsou ve vývoji již 14 let. Byly sice s velkou pompou představeny veřejnosti těsně před pandemií v roce 2019, ale ještě nebyly ani zdaleka hotové. Což platí dodnes. Jedním z problémů, který vývojáři musejí řešit, je, že tyto kosmické obleky musí  fungovat na oběžné dráze Země i Měsíce, na povrchu Měsíce a nejspíš i na Marsu. Musí tedy být dost univerzální. Další věc je, že nové skafandry budou muset projít mnoha testy.

Skafandry mají rok a půl zpoždění

Podle uvedené zprávy je vývoj skafandru zpožděný asi o 20 měsíců. Z části je na vině pandemie covid-19, za zbytek jsou zodpovědné problémy s financováním a technické obtíže, které je nutné průběžně řešit. Podle odhadů by celý vývoj skafandru pro misi Artemis měl přijít na zhruba 620 milionů dolarů (asi 13,5 miliardy Kč), z čehož byly zatím utraceny asi dvě třetiny.

TIP: NASA se vrátí na Měsíc. Co tam ale astronauté budou dělat?

Zpožděný vývoj skafandru je zásadní příčinou, která zřejmě znemožní návrat na Lunu v roce 2024. Problémy jsou ale i s přípravou nosné rakety SLS (Space Launch System), kosmické lodi Orion a také s dohady kolem lunárního modulu. Na druhou stranu, lety na Měsíc nikdy nebyly snadné a s podobnými těžkostmi se muselo počítat. Snad to zpoždění nebude příliš velké.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907