Velkolepá otočka? Kontroverzní studie navrací mezi planety Pluto, ale i Měsíc

02.10.2018 - Stanislav Mihulka

Už je to 12 let, co Pluto přišlo o status planety a stalo se trpasličí planetou. Přesto se s tím řada lidí doposud nesmířila. Zařadí se Pluto opět mezi planety?

<p>Pluto a Charon pohledem z menšího měsíce Pluta</p>

Pluto a Charon pohledem z menšího měsíce Pluta


Reklama

O návrat Pluta mezi rodinu planet usiluje (mimo jiné) planetární vědec Philip Metzger z Univerzity centrální Floridy a jeho kolegové. Jak už to v podobných případech bývá, všechno záleží na definicích. Je totiž čistě na nás, čemu říkáme planeta a co označíme například za trpasličí planetu.

Jak poznat planetu?

Metzger s kolegy tvrdí, že se v poslední době objevilo asi 120 vědeckých publikací, které zpochybňují stávající definici planety, platnou pro Mezinárodní astronomickou unii (IAU). Podle Metzgera to dokazuje, že definice planety používaná Mezinárodní astronomickou unií není pro dnešní vědu užitečná a je svým způsobem nedostatečná.

Definice planety Sluneční soustavy byla přijata 24. srpna 2006 na zasedání Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze. Podle ní je za planetu považováno vesmírné těleso splňující následující kritéria:

  • nachází se na oběžné dráze kolem Slunce
  • má dostatečnou hmotnost, aby bylo možné předpokládat, že dosáhlo hydrostatické rovnováhy
  • vyčistilo svou gravitací okolí své oběžné dráhy od jiných těles

Podle Metzgera a spol. je problém především s kritériem, podle něhož si planeta musí svou gravitací vyčistit okolí vlastní oběžné dráhy od jiných těles. Jde podle něj o zastaralý pohled.

Advokáti Pluta

Metzger není se svým názorem zdaleka osamocen, souhlasí s ním například americký vědec Alan Stern, vedoucí mise New Horizons. Podle něj ani uznané planety jako Země, Mars, Jupiter či Neptun nevyčistily okolí svých oběžných drah. Například v oblasti oběžné dráhy Země se pohybuje asi 10 tisíc blízkozemních planetek a Jupiter je na své dráze doprovázen asi 100 tisíci trójany. Stern také poznamenal, že kdyby Neptun vyčistil svou oběžnou dráhu, musel by zasáhnout i Pluto, neboť jejich dráhy se kříží.

TIP: Může se Pluto stát zase planetou?

Většina astronomů ale takový názor nesdílí. Pokud bychom toto kritérium opustili, znamenalo by to, že bychom mezi planety mohli počítat také Ceres, některé měsíce plynných obrů, ale také náš Měsíc. Většina vědců se tak přiklání k definici z pražského zasedání. Pluto si tak na návrat do rodiny planet musí počkat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: David Aguilar/Center for Astrophysics

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907