Velký objev v Sakkáře: Studnice plná 2500 let starých rakví

Egyptská nekropole Sakkára opět přinesla zajímavý objev. Třináct velmi slušně zachovalých dřevěných rakví

13.09.2020 - Stanislav Mihulka



Slavná Sakkára je pouštní nekropole staroegyptského města Mennofer. Leží na západním břehu Nilu, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry. Nacházejí se tam královské hrobky čili mastaby, pyramidové komplexy a spousta dalších zajímavých věcí. Stále tam dochází k pozoruhodným objevům. O jednom takovém před pár dny informovaly egyptské úřady.

V jedenáct metrů hluboké pohřební studnici archeologové objevili třináct velmi pěkně zachovalých dřevěných rakví, jejichž stáří je asi 2 500 let. Jsou na jich ještě stále patrné původní malby, vyhotovené modrou, zlatou, bílou, černou a červenou barvou. Jejich počet nejspíš není konečný. Archeologové očekávají, že ve studnici a blízkém okolí objeví ještě další podobné rakve. Jde o největší archeologický objev v Sakkáře za poslední rok.

TIP: Archeologové objevili v Egyptě desítky kočičích mumií a přes stovku jejich soch

V době, kdy vznikly tyto rakve – kolem roku 500 před naším letopočtem, panoval v Egyptě neklid a politické zmatky. Krátce před tím Egypt dobyl perský král Kambýsés II. a připojil ho ke své říši. Egyptu tehdy vládli satrapové dosazení Peršany. Éra perské vlády v Egyptě, která bývá formálně označovaná jako 27. dynastie, skončila roku 404 př. n. l., kdy se moci v Egyptě opět chopili Egypťané.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities


Další články v sekci