Velký úlovek: Astronomové objevili 461 nových objektů ve Sluneční soustavě

13.09.2021 - Stanislav Mihulka

Vědcům z projektu Dark Energy Survey se podařilo vystopovat 815 transneptunických těles, z nichž 461 představuje nově objevené objekty. Nová zjištění by mohla přinést lepší a přesnější modely evoluce Sluneční soustavy

<p>Objekty Kuierova pásu jsou pro nás spíše přízraky než planetky</p>

Objekty Kuierova pásu jsou pro nás spíše přízraky než planetky


Reklama

Vzdálené končiny Sluneční soustavy jsou pro nás po všech směrech obtížně dostupné a stále dost záhadné. Za oběžnou drahou Neptunu se v tichu a mrazu pohybuje množství těles. Jde o objekty takzvaného Kuiperova pásu, které se zřejmě příliš nezměnily od dob samotného vzniku Sluneční soustavy.

Astronomové zkoumají objekty Kuiperova pásu s vypětím všech sil, jak odborníků, tak i techniky. Proto je úspěch, kterého dosáhl početný tým projektu Dark Energy Survey (DES), tak významný. Badatelé analyzovali data DES a podařilo se jim vystopovat celkem 815 transneptunických těles, z nichž 461 představuje nově objevené objekty.

Dark Energy Survey

Nová várka těchto těles představuje významné navýšení jejich stávajícího počtu. Doposud jsme jich znali zhruba tři tisíce. Objevená tělesa vědcům pomohou k vytvoření lepších modelů evoluce Sluneční soustavy a třeba díky nim konečně vyřešíme případ „Devítky“ – hypotetické velké planety Sluneční soustavy, která se má pohybovat kolem Slunce daleko za drahou Neptunu.

TIP: Překvapení: Za oběžnou dráhou Neptunu je nedostatek malých těles

Projekt Dark Energy Survey není přímo zaměřený na pátrání po transneptunických tělesech. Jeho cílem je výzkum supernov, kup galaxií a podobných vzdálených objektů, který má přispět k vyjasnění fenoménu temné energie. Jeho aktivní fáze probíhala mezi srpnem 2013 a lednem 2019. Badatelé během 575 nocí pořídili ohromné množství snímků jižní oblohy, v infračervené a blízce infračervené oblasti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907