Velký úspěch očkování: Afrika se zbavila dětské obrny

28.08.2020 - Stanislav Mihulka

V roce 1960 se díky očkování podařilo v tehdejším Československu vymýtit obávanou obrnu. Po 60 letech se podobně dobrou zprávou může pochlubit i Afrika

<p>Po vymýcení dětské obrny v Africe se původní virus této choroby vyskytuje už jen v Afghánistánu a Pákistánu.</p>

Po vymýcení dětské obrny v Africe se původní virus této choroby vyskytuje už jen v Afghánistánu a Pákistánu.


Reklama

Úterý 25. srpna se stalo významným milníkem v historii africké i světové medicíny. Africká agentura Africa Regional Certification Commission (ARCC) ohlásila, že po velkém úsilí je africký kontinent bez dětské obrny. Více než 95 procent populace Afriky je teď proti dětské obrně očkováno, což je zdaleka nejúčinnější ochrana proti této zákeřné virové chorobě.

Dětskou obrnu vyvolává poliovirus, což je malý obalený RNA virus, shodou okolností blízce příbuzný viru rýmy. Dětská obrna se šíří hlavně fekáliemi kontaminovanou vodou a jídlem, z menší části i kapénkovou infekcí. Naprostá většina nakažených nemá žádné příznaky, nemoc ale mohou dlouho šířit. Podle údajů WHO vede asi 1 z 200 infekcí k nezvratnému ochrnutí pacienta. Z těchto ochrnutých lidí asi 5 až 10 procent zemře kvůli ochrnutí dýchacích svalů.

TIP: Účinný očkovací program: Austrálie vymýtila zarděnky

Světové zdravotnické shromáždění (WHA, World Health Assembly), které řídí Světovou zdravotnickou organizaci WHO, se v roce 1988 rozhodlo, že vymýtí dětskou obrnu na celém světě. Od té doby poklesl počet případů dětské obrny o více než 99 procent. Už se také podařilo zřejmě kompletně zlikvidovat dva ze tří známých „přírodních“ kmenů této nemoci. Dnes již tak existuje jenom poliovirus typ 1, který se vyskytuje hlavně v Afghánistánu a Pákistánu.

Poslední případy dětské obrny se v Africe vyskytly v roce 2016. V roce 2018 jich bylo na světě známo celkem 33 případů, z toho 21 v Afghánistánu a 12 v Pákistánu. V Africe teď přijde na řadu likvidace oslabeného polioviru cVDPV2, který není přírodní, ale je odvozený od vakcín a šíří se v komunitách, v nichž je málo očkovaných obyvatel.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907