Velký výbuch na dohled: Která islandská sopka je momentálně nejaktivnější?

19.12.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Na Islandu se nachází celkem 30 aktivních sopek, a zatímco nejznámější je zřejmě ta s nevyslovitelným názvem Eyjafjallajökull (ne že by se snad Öræfajökull či Snæfellsjökull vyslovovaly o tolik lépe), nejaktivnější z nich se jmenuje Grímsvötn. Téměř celá spočívá pod ledem a vyčnívá pouze jižní hřeben. Poslední erupce v roce 2011 vymrštila popel až 20 km do atmosféry a „zrušila“ na 900 letů. 

TIP: V pekelné kuchyni: 10 nejnebezpečnějších stále aktivních sopek světa

Nyní se zřejmě schyluje k dalšímu výbuchu. Problém přitom kromě popela rozptýleného v ovzduší spočívá právě v ledové krustě, jež se při vysokých teplotách rozpustí a zvedne hladinu ledovcového jezera. Rezervoár se pak může vylít a způsobit povodně, jež v minulosti narušily silnice i mosty. Proto vědci aktivitu vulkánu bedlivě sledují: Podle záznamů intenzivněji vybuchuje každých 150–200 roků (jako v letech 1619, 1879 a 2011), kdežto menší erupce lze očekávat zhruba jednou za dekádu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907