Velmi neobvyklá fosilie: Japonský jantar uchoval stopy dávné tsunami
Jantar z pravěkých hlubokomořských sedimentů na severu ostrova Hokkaidó zřejmě nese stopy po vlnách tsunami z doby před zhruba 115 miliony let.
Jantar je pozoruhodný materiál, který vzniká během dlouhé doby fosilizací pryskyřice některých stromů. Vzhledem ke svým vlastnostem často ukrývá rozmanité objekty z doby před svou mineralizací, ať už živé nebo neživé. Je proto oblíbeným zdrojem fosilií z různých geologických období.
Aya Kubotaová z Japonské geologické služby a její spolupracovníci objevili v jantaru doopravdy pozoruhodnou věc, kterou by čekal asi jen málokdo. Jsou přesvědčeni, že jantar, který byl ve velkém množství součástí pravěkých hlubokomořských sedimentů, objevených na japonském ostrově Hokkaidó, nese stopy dávných vln tsunami.
Katastrofa ukrytá v jantaru
Studovaný jantar pochází z lomu Shimonakagawa na severu ostrova Hokkaidó. Badatelé se domnívají, že tento jantar vznikl z materiálu, který vyrvaly z pobřežních lesů do okolního oceánu masivní vlny tsunami, někdy před 116 až 114 miliony let, tedy v období křídy, dlouho před pádem osudového meteoritu. Překvapivé výsledky výzkumu japonského jantaru publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
Detailní analýzy struktury uvedeného jantaru, které zahrnovaly zobrazování s využitím fluorescence, prozradily, že jde o jantar, který se rychle dostal ze souše na volný oceán, kde se potopil na dno. Tam ho záhy převrstvilo bahno a stal se součástí sedimentů, které se dnes nacházejí na souši.
Odhalit stopy dávných vln tsunami není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Ničivé vlny sice mohou napáchat značné škody a pozměnit krajinu u pobřeží, ale následky tsunami se mohou podobat působení dalších katastrofálních událostí, jako jsou například bouře. Výzkum jantaru, pokud je na daném místě k dispozici, může, jak se ukazuje, působení vln tsunami potvrdit.