Větrná abeceda: Podle čeho dostávají hurikány a bouře svá jména?

22.10.2021 - Barbora Jelínková

Dennis, Victorie, Sabina, Dorian nebo třeba Kyrill. Hurikány, tajfuny, bouře a další významné meteorologické jevy dostávají jména na základě přísných pravidel

<p>Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.</p>

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.


Reklama

V minulosti se bouře a další významné meteorologické jevy pojmenovávaly víceméně náhodně, obvykle podle svatého, jehož svátek připadal na příslušný den, nebo i v závislosti na místě výskytu. Když ovšem na přelomu 19. a 20. století založil britský meteorolog Clement Wragge tradici nazývání cyklon a anticyklon lidskými jmény, už u ní zůstalo. 

Pro hurikány v Atlantiku počítají současné regule Světové meteorologické organizace s šesti různými seznamy, které zahrnují 21 střídajících se mužských a ženských jmen seřazených podle abecedy – bez písmen Q, U, X, Y a Z. Na každý rok z dané „šestiletky“ přitom připadá jeden soupis. Pokud počet hurikánů v sezoně přesáhl jednadvacet, až do letošního března se „nadbytečným“ bouřím přiřazovala písmena řecké alfabety. Podle nového pravidla však nyní meteorologové využívají doplňkové seznamy s lidskými jmény. 

Pro další sezonu se navíc vynechává ze soupisu pojmenování hurikánu, jenž způsobí extrémní škody, a zamění se za jiné: Například předloňský Dorian tak bude v roce 2025 nahrazen Dexterem. Pro cyklony řádící v ostatních oceánech planety platí obdobná pravidla, liší se pouze počet a délka seznamů a pochopitelně i zvolená jména. 

Evropský Babylon

V Evropě si každý stát volí jména pro bouře sám. Ve Velké Británii se tím v roce 2015 začala zabývat meteorologická služba Mett Office, v Irsku zase Met Éireann. Španělsko, Portugalsko a Francie se spojily a zavedly vlastní systém. Podobně to udělalo také Norsko, Švédsko a Dánsko. 

TIP: Hurikány s ženským jménem mají o polovinu více obětí

Východní Evropa většinou přijímá názvy z Německa, někdy si je ale přizpůsobí svému jazyku. Například bouři Xaver označovali Poláci jako Ksawery. Podle německého Institutu pro meteorologii na univerzitě v Berlíně se řídí i čeští meteorologové.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907