Virgin Orbit uskutečnili první zkušební let svého vesmírného systému

22.11.2018 - Stanislav Mihulka

Nosný letoun „Cosmic Girl“ se poprvé proletěl s připojenou raketou „LauncherOne“

<p>Cosmic Girl a LauncherOne na prvním společném letu</p>

Cosmic Girl a LauncherOne na prvním společném letu


Reklama

Americká společnost Virgin Orbit, která je součástí skupiny Virgin Group podnikatele a příznivce vesmírných technologií Richarda Bransona, vyvíjí unikátní vesmírný systém pro relativně levné a pohotové vynášení malých satelitů na oběžnou dráhu. Jeden start by měl přijít na asi 10 až 12 milionů dolarů, tedy 228 až 274 milionů Kč.

Tento vesmírný systém tvoří nosný letoun a nosná raketa. Nosný letoun, který nese jméno „Cosmic Girl“, je upravený Boeing 747-400. Jeho úkolem je vynést do výšky 11 kilometrů nosnou raketu „LauncherOne“, která pak bude pokračovat do vesmíru. Nosná raketa je dvoustupňová, měří zhruba 16 metrů a měla by dopravit na nízkou oběžnou dráhu 500 kilogramů nákladu.

První let nosného letounu s raketou

Virgin Orbit nedávno dokončili vývoj tohoto vesmírného systému a propojili jeho dvě klíčové komponenty, tedy nosný letoun s nosnou raketou. V neděli 18. listopadu konečně došlo na první letový test kompletního systému. Nosný letoun se proletěl s připojenou nosnou raketou a opět s ní přistál. Test byl úspěšný a představuje klíčový krok na cestě k prvnímu startu s odpálením nosné rakety.

TIP: Virgin Galactic je zpět: Nový raketoplán SpaceShipTwo zvládl samostatný let

Letoun „Cosmic Girl“ s raketou „LauncherOne“ vzlétl z letiště Southern California Logistics Airport v kalifornském Victorville. Celkem 80 minut létal na pouštěmi jižní Kalifornie a pak opět přistál. Teď by mělo následovat ještě několik podobných letů s připojenou nosnou raketou, během nichž specialisté Virgin Orbit prověří všechny klíčové systémy. K prvnímu odpálení nosné rakety „LauncherOne“ by mělo dojít počátkem příštího roku 2019.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Virgin Orbit

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907