Vítaná nákaza: Věděli jste, že štěstí je nakažlivé?

31.12.2017 - Radek John

Nicholas Christakis z Harvard University popsal ve své studii nakažlivost štěstí.
Nicholas Christakis z Harvard University popsal ve své studii nakažlivost štěstí.

Reklama

Štěstí je nakažlivé. Je-li šťastný váš kamarád, který žije do vzdálenosti 1,6 km od vás, máte o 25 % vyšší šanci, že budete šťastní také. Spokojený přítel vašeho přítele žijící stejně daleko zvyšuje pravděpodobnost vašeho štěstí o 15 % a přítel přítele vašeho přítele už jen o 10 %. Pokud váš kamarád bydlí pouze 0,8 km od vás, stoupá šance „nakazit se“ jeho štěstím na 42 %. Šťastný soused z vedlejšího domu pak pravděpodobnost zvyšuje o 34 %.

TIP: Štěstí očima vědy: Být bohatý a zdravý nestačí, rozhodují geny

Zmíněné tvrzení nedávno předložili badatelé Nicholas Christakis a James Fowler. Nakažlivost štěstí přitom v rámci své studie popsali v podstatě mimochodem: Původně totiž zkoumali, jak se mezi lidmi šíří sklony k tloustnutí a závislost na tabáku.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907