Vítaná nákaza: Věděli jste, že štěstí je nakažlivé?

31.12.2017 - Radek John

Nicholas Christakis z Harvard University popsal ve své studii nakažlivost štěstí.
Nicholas Christakis z Harvard University popsal ve své studii nakažlivost štěstí.

Reklama

Štěstí je nakažlivé. Je-li šťastný váš kamarád, který žije do vzdálenosti 1,6 km od vás, máte o 25 % vyšší šanci, že budete šťastní také. Spokojený přítel vašeho přítele žijící stejně daleko zvyšuje pravděpodobnost vašeho štěstí o 15 % a přítel přítele vašeho přítele už jen o 10 %. Pokud váš kamarád bydlí pouze 0,8 km od vás, stoupá šance „nakazit se“ jeho štěstím na 42 %. Šťastný soused z vedlejšího domu pak pravděpodobnost zvyšuje o 34 %.

TIP: Štěstí očima vědy: Být bohatý a zdravý nestačí, rozhodují geny

Zmíněné tvrzení nedávno předložili badatelé Nicholas Christakis a James Fowler. Nakažlivost štěstí přitom v rámci své studie popsali v podstatě mimochodem: Původně totiž zkoumali, jak se mezi lidmi šíří sklony k tloustnutí a závislost na tabáku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907