Reklama


Vítězství knížete Soběslava I. v bitvě u Chlumce

Bitva u Chlumce -<p>Bitva u Chlumce</p>
Bitva u Chlumce -

Bitva u Chlumce

18 . 2 . 1126

Reklama

Touha po královské koruně zase jednou povolala přemyslovská knížata do zbraně. 18. února 1126 se ve slavné bitvě u Chlumce střetla vojska Soběslava I. a jeho protikandidáta na knížecí stolec Oty II. Černého.

Celý spor odstartovala smrt knížete Vladislava I., který určil za svého nástupce mladšího bratra Soběslava. To se ale nesetkalo se souhlasem správce olomouckého údělu Oty II. Vždyť právě on byl nejstarším žijícím Přemyslovcem a jako takový měl dle zásady seniorátu právo postavit se do čela českého státu. Svůj nárok neváhal hájit na bitevním poli a s podporou římského krále Lothara III. vytáhl proti Soběslavovi. Ten se naopak spoléhal na podporu předních velmožů a svaté relikvie. Se zdviženým kopím svatého Václava, na němž vlál praporec svatého Vojtěcha, svedla česká strana vítěznou bitvu. Otu II. stály vladařské ambice život, naopak v Lotharovi III. získal Soběslav silného spojence. Inu, i takto vznikala ve středověku spojenectví.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907