Vizionáři v čele obrněnců (3): Zrození Tankového sboru a první tankoví velitelé

18.06.2021 - Lukáš Visingr

První tanky představovaly skutečně převratné zbraně, ale přesto, nebo spíše právě proto, se nejprve prosazovaly velice obtížně. Na jejich úspěchu se podílelo několik výjimečných mužů, kteří sváděli těžké bitvy nejen s německými vojáky, ale i s nepružným myšlením a byrokracií dohodových armád

<p>Američané postupují vpřed za podpory tanků <strong>Renault FT</strong> během posledních týdnů války.</p>

Američané postupují vpřed za podpory tanků Renault FT během posledních týdnů války.


Reklama

Je příznačné, že jen tři pětiny z tanků renault, které se zapojily do bojů na podzim 1918, nasadila francouzská armáda, zatímco víc než 200 patřilo US Army. Američané sice dosud neměli vlastní tanky, ale pro novou zbraň se nadchli, zakoupili francouzská vozidla a připravovali licenční výrobu, byť do reálného boje zasáhli jejich tankisté jen ve strojích vyrobených v zemi galského kohouta.

Zrození amerických legend

Na scéně již tehdy zářilo i jméno výjimečného muže, jenž se měl v budoucnu zařadit do panteonu nejslavnějších tankových velitelů všech dob. Od mládí hodně nekonvenční a svérázný George Patton působil ve štábu generála Johna Pershinga, jenž velel americkým expedičním silám, a který v roce 1916 organizoval trestnou výpravu do Mexika. Tam se vyznamenal i sám Patton, jenž se krátce poté dozvěděl o tancích a začal se o ně zajímat.

Pershing mu tedy v listopadu 1917 nabídl možnost postavit tankový sbor pro operace ve Francii. Patton se pustil do práce s charakteristickou vervou a na jaře 1918 mohl hlásit připravenost první brigády, byť se musel smířit s faktem, že se nestal velitelem celých obrněných sil US Army. Funkci získal plukovník Samuel Rackenbach, se kterým měl Patton, čerstvý velitel oné první tankové brigády, dosti složitý vztah.

Swintonovy pokyny pro taknisty
  • Střílejte opatrně, šetřete municí a nesnažte se nepřítele zabít třikrát.
  • Pečlivě miřte a střílejte, abyste zasáhli, nikoli abyste ztropili hluk.
  • Střela vedle, která nepříteli vrhne prach do očí, je lepší než střela, která mu zasviští kolem uší.
  • Sledujte a pamatujte si postup boje, pozici vlastních tanků i pěchoty, které pomáháte.
  • Podle hluku, prachu a kouře vyhledávejte nepřátelská kulometná postavení a ostřelujte je.
  • Žádná vaše zbraň (ani nenabitá) nesmí mířit na vlastní pěchotu nebo tanky.
  • Děkujte Bohu, že jste neprůstřelní a že můžete pomáhat pěchotě, která taková není.

V čele svých tanků

Právě dynamický Patton však byl „motorem“ změn u nové složky a 12. září 1918 u Saint-Mihiel vedl první tankový útok v historii US Army, za což pak čelil kritice od Rackenbacha. Ten soudil, že by vysoký důstojník neměl osobně stát v čele ofenzivy, ale Patton trval na svém. Mezitím se na základně Fort Colt v Pennsylvánii budovala první americká tanková škola, jíž velel další později proslulý důstojník, kapitán Dwight Eisenhower.

TIP: Monstra pod drobnohledem: Jaký byl nejlepší tank Velké války?

Na začátku z toho nebyl příliš nadšený, ve skutečnosti mu však tato funkce v kariéře velmi pomohla, jelikož tak nasbíral mimořádně cenné zkušenosti. Stejně jako Patton se tak zařadil do nové generace velitelů, kteří se s tanky seznámili během první světové válkyvyužili jejich potenciál o více než 20 let později.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907