Vlaky pod Alpami: Ve Švýcarsku otevírají nejdelší železniční tunel světa

20.05.2016 - Stanislav Mihulka

Švýcarsko píše záznam do světových rekordů železnic. Gotthardský tunel se stane nejdelším na světě


Reklama

Gotthardský úpatní tunel (německy Gotthard-Basistunnel) je železniční tunel, který prochází Gotthardským pohořím švýcarských Alp. Úpatní je kvůli tomu, že vjezdy to tunelu jsou umístěny na úpatí a nikoliv na úbočí hor. Se svými 57 kilometry se stane nejdelším železničním tunelem na světě.

Tímto tunelem by po jeho uvedení do provozu mělo projet až 250 vlakových souprav denně, maximální rychlostí 250 kilometrů za hodinu. Tunel zrychlí železniční spojení mezi švýcarským Curychem a italským Milánem ze 4  hodin na pouhé 2 hodiny a 50 minut.

TIP: Sto kilometrů pod mořem: Postaví Čína nejdelší tunel na světě?

Prorazit tvrdou žulu nebo naopak měkké horniny, které dohromady tvoří švýcarské Alpy, nebylo vůbec snadné. Práce na ražení tunelu probíhaly celkem 25 let, přičemž tunel byl kompletně proražen 15. října 2010. Letos 1. června by mělo dojít ke slavnostnímu otevření celé stavby a pro pravidelnou dopravu by měl být Gotthardský úpatní tunel otevřen 11. prosince.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Hannes Ortlieb / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907