Vozí s sebou kosmonauti do vesmíru zbraně?

17.08.2019 - Michal Švanda

<p>Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.</p>

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.


Reklama

Odpověď na uvedenou otázku se bude lišit podle definice toho, co považujeme za „zbraň“. Nože jsou ve výbavě astronautů běžné, ať již jako součást nouzových záchranných setů, nebo coby osobní nástroje – zde spíš mluvíme o skládacích „švýcarských“ nožících. A pokud by měl některý člen posádky nekalé úmysly, mohl by na palubě sáhnout po mnoha předmětech, od šroubováků po vrtačky. 

Největší otazníky však asi vzbuzuje dotaz na přítomnost střelných zbraní. Je třeba podotknout, že použít takový prostředek v kosmické lodi by představovalo holý nerozum. Kulka by snadno prošla pláštěm plavidla a způsobila by dekompresi. Střelce by navíc zákon akce a reakce nekontrolovaně odmrštil opačným směrem. 

TIP: Co dělat se sebevražedným astronautem? NASA radí spoutat a podat sedativa

V ruských Sojuzech ovšem za nepříznivých okolností hrozí přistání hluboko v tajze, kde žije řada divokých zvířat. Speciálně pro program Sojuz tak vznikla trojhlavňová pistole, schopná vystřelovat kulky i broky, ale také světlice. Zbraň TP-82 tvořila součást balíčku přežití všech lodí Sojuz vypuštěných v letech 1982–2006. Ve stejné sadě pak kosmonauti nalezli rovněž pistoli Makarov. Americké balíčky neobsahovaly střelné zbraně, nýbrž mačetu. A podobná výzbroj v raných fázích kosmonautiky by vydala na zvláštní kapitolu…

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907