Vozí s sebou kosmonauti do vesmíru zbraně?

17.08.2019 - Michal Švanda

<p>Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.</p>

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.


Reklama

Odpověď na uvedenou otázku se bude lišit podle definice toho, co považujeme za „zbraň“. Nože jsou ve výbavě astronautů běžné, ať již jako součást nouzových záchranných setů, nebo coby osobní nástroje – zde spíš mluvíme o skládacích „švýcarských“ nožících. A pokud by měl některý člen posádky nekalé úmysly, mohl by na palubě sáhnout po mnoha předmětech, od šroubováků po vrtačky. 

Největší otazníky však asi vzbuzuje dotaz na přítomnost střelných zbraní. Je třeba podotknout, že použít takový prostředek v kosmické lodi by představovalo holý nerozum. Kulka by snadno prošla pláštěm plavidla a způsobila by dekompresi. Střelce by navíc zákon akce a reakce nekontrolovaně odmrštil opačným směrem. 

TIP: Co dělat se sebevražedným astronautem? NASA radí spoutat a podat sedativa

V ruských Sojuzech ovšem za nepříznivých okolností hrozí přistání hluboko v tajze, kde žije řada divokých zvířat. Speciálně pro program Sojuz tak vznikla trojhlavňová pistole, schopná vystřelovat kulky i broky, ale také světlice. Zbraň TP-82 tvořila součást balíčku přežití všech lodí Sojuz vypuštěných v letech 1982–2006. Ve stejné sadě pak kosmonauti nalezli rovněž pistoli Makarov. Americké balíčky neobsahovaly střelné zbraně, nýbrž mačetu. A podobná výzbroj v raných fázích kosmonautiky by vydala na zvláštní kapitolu…

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie
Revue
Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907