Vozí s sebou kosmonauti do vesmíru zbraně?

17.08.2019 - Michal Švanda

<p>Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.</p>

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.


Reklama

Odpověď na uvedenou otázku se bude lišit podle definice toho, co považujeme za „zbraň“. Nože jsou ve výbavě astronautů běžné, ať již jako součást nouzových záchranných setů, nebo coby osobní nástroje – zde spíš mluvíme o skládacích „švýcarských“ nožících. A pokud by měl některý člen posádky nekalé úmysly, mohl by na palubě sáhnout po mnoha předmětech, od šroubováků po vrtačky. 

Největší otazníky však asi vzbuzuje dotaz na přítomnost střelných zbraní. Je třeba podotknout, že použít takový prostředek v kosmické lodi by představovalo holý nerozum. Kulka by snadno prošla pláštěm plavidla a způsobila by dekompresi. Střelce by navíc zákon akce a reakce nekontrolovaně odmrštil opačným směrem. 

TIP: Co dělat se sebevražedným astronautem? NASA radí spoutat a podat sedativa

V ruských Sojuzech ovšem za nepříznivých okolností hrozí přistání hluboko v tajze, kde žije řada divokých zvířat. Speciálně pro program Sojuz tak vznikla trojhlavňová pistole, schopná vystřelovat kulky i broky, ale také světlice. Zbraň TP-82 tvořila součást balíčku přežití všech lodí Sojuz vypuštěných v letech 1982–2006. Ve stejné sadě pak kosmonauti nalezli rovněž pistoli Makarov. Americké balíčky neobsahovaly střelné zbraně, nýbrž mačetu. A podobná výzbroj v raných fázích kosmonautiky by vydala na zvláštní kapitolu…

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907