Vrásky mohou být signálem rizika vzniku kardiovaskulárních chorob

Vrásky na čele jsou přirozenou známkou stárnutí, když jsou ale hlubší a početnější, než by odpovídalo genetickému vybavení a věku, mohou být signálem nemoci srdce

08.09.2020 - Zuzana RychláNa univerzitě v Toulouse se uskutečnila studie, jíž se zúčastnilo 3 200 zdravých dospělých osob ve věku 32, 42, 52 a 62 let. Dobrovolníkům byly přiděleny body podle toho, jak měli hluboké a četné vrásky na čele. Žádný bod znamenal absenci vrásek, tři body značily četné hluboké vrásky. Účastníci studie byli sledováni 20 let, během nichž 233 osob z různých příčin zemřelo.

Vrásky jako signál 

Z 233 mrtvých mělo 15,2 % v hodnocení vrásek více než dva body, 6,6 % mělo jeden bod a 2,1 % nemělo žádné vrásky. Osoby, které měly nejvyšší hodnocení, měly téměř desetkrát vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ti, kteří měli hodnocení nula.

„Vrásky jsou ukazatelem rizikových faktorů, jako je vysoká hladina cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak,“ vysvětluje Yolande Esquirolová z univerzitní nemocnice v jihofrancouzském Toulouse. „Jde o snadno rozpoznatelný signál, který nevyžaduje velké náklady, protože není třeba lékařských testů,“ dodává. Jde tedy o signál, který může být pobídkou ke snaze u těchto osob odstranit další rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, obezita či kouření.

Vědci zatím neznají důvod vztahu mezi oběma jevy, přišli ale s teorií, že zrychlený rozvoj vrásek souvisí s aterosklerózou a kornatěním cév. Na aterosklerózu a na vrásky mají zřejmě vliv změny kolagenu a oxidační stres. Žilky na čele jsou tak malé, že mohou být citlivější na hromadění plaku, a vrásky tak mohou být jedním z prvních znamení jejich stárnutí.

  • Zdroj textu

    Corriere della Sera, ČTK

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci