Vražedné sekty: Šílenství ve Svatyni lidu

Dobrovolná smrt ve jménu kazatele. Sebevražda jako klíč k lepšímu světu. Je to možné? Stovky mrtvých členů nejrůznějších sekt potvrzují, že ano. Vypadá to jako šílenství, ale obvykle to všechno začalo nevinně

07.01.2017 - Richard Guryča



Nejtragičtější hromadnou sektářskou sebevraždu má na svědomí Jim Jones, kazatel, který kolem sebe v 60. letech minulého století shromáždil komunitu s názvem Svatyně lidu.

Své první příznivce, převážně z řad chudých Afroameričanů, začal oslovovat především hlásáním tezí o sociální spravedlnosti, rasové snášenlivosti a právech chudých. Podporoval je řadou praktických akcí, například rozdáváním polévky, šatstva či uhlí pro chudé. Postupem času se jeho rétorika začala měnit ve stále militantnější kritiku vlády, ostatních církví či politiky vůči Afr­oameričanům. Postupně se vyhlásil za reinkarnaci mnoha známých osobností včetně Lenina nebo Batmana a své vnitřní démony se pokoušel přehlušit velkými dávkami drog.

Počátkem 70. let už měl kolem dvaceti tisíc příznivců a na veřejnost začínaly prosakovat informace o ponižování, týrání, sexuálním zneužívání či podivných machinacích s penězi uvnitř sekty.

Masakr v Jonestownu

Na zvyšující se pozornost úřadů reagoval Jones radikálním krokem. Pronajal pro svoji komunitu 3 800 akrů půdy v guyanské džungli v Jižní Americe a začal budovat svůj Jonestown. Jonesovy následovníky však čekala jen nelidská dřina, práce od rána do večera za zvuku Jonesových kázání linoucích se z amplionů. Čas od času někdo uprchl a vynesl na světlo zprávy o brutálním bití, ale také o nacvičování hromadné sebevraždy. Nikdo tomu však nevěnoval pozornost, až na kongresmana Leo Ryana.

Ten se 17. a 18. listopadu roku 1978 vydal Jonestown navštívit, aby zjistil, jak se věci mají. Na místě skutečně vyslechl šokující výpovědi některých členů sekty, kteří se s ním chtěli okamžitě vrátit do USA. Ryan měl dost poznatků k tomu, aby podnikl radikální opatření, ale při návratu k helikoptéře ho na letišti čekala skupina Jonesových mužů a začala zběsile střílet. Kongresman Ryan, reportér Don Harris, kameraman Bob Brown, fotograf Greg Robinson a bývalá členka hnutí byli zabiti a dalších 11 členů výpravy bylo zraněno.

Smrtící jahodový koktejl

Jim Jones věděl, že věci se daly tak jako tak do pohybu. Nechal shromáždit všechny obyvatele Jonestownu a oznámil jim, že přijdou vojáci a společný život skončí. Poté je vyzval k sebevraždě: „Když nemůžeme v míru žít, musíme v míru umřít,“ křičel Jones a jeho stoupenci to po něm skandovali. Jakmile ztichli, řekl: „Vezměte si jed, jak to dělávali ve starověkém Řecku. Je to revoluční čin… Nemáme možnost přežít.“ Členové sekty pak vypili z papírových pohárků smrtící koktejl z jahodového sirupu, obrovského množství uklidňujících tablet, silných prášků proti bolesti a kyanidu.

V osadě zemřelo více než devět set lidí včetně 276 dětí. Část příslušníků sekty vypila kyanid, na těle ostatních se našly vpichy po injekčních jehlách, sto padesát lidí, kteří se pokusili utéct nebo odporovat, bylo zastřeleno. Do okolní džungle se podařilo uprchnout jen několika málo obyvatelům kolonie. Jones byl nalezen s prostřelenou hlavou. 

Tragédie byla objevena až o několik dnů později. Nalezená těla ležela všechna tváří k zemi, u části z nich byly viditelné stopy po jejich vlečení po zemi. „Nespáchali jsme sebevraždu, spáchali jsme akt revoluční sebevraždy na protest proti nehumánnímu světu,“ promlouvá Jones na konci nahrávky, kterou sekta během sebevraždy pořídila. 

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál: 20. století

  • Zdroj fotografií

    kued.org, irrationalogy.com, wikipedie


Další články v sekci