Východoafrický rift se rozpadá a trhá Madagaskar na kusy

17.11.2020 - Stanislav Mihulka

Ve východní Africe probíhá rozpad současného kontinentu. Pro blízký Madagaskar to znamená, že z něj v budoucnosti vznikne několik menších ostrovů

<p>Vědci na Madagaskaru sledují pohyby kontinentů pomocí přesných GPS měření.</p>

Vědci na Madagaskaru sledují pohyby kontinentů pomocí přesných GPS měření.


Reklama

Východoafrický rift neboli Východoafrická příkopová propadlina je aktivní geologická zóna ve východní Africe, kde se od sebe vzdalují tektonické desky. Původní Africká deska se v těchto místech pomalu rozpadá na desku Núbijskou a Somálskou. Zároveň se zde zřejmě tvoří nový oceán. Zóna se táhne od Afarské pánve na rozhraní Etiopie, Eritrea a Džibutska u Rudého moře dolů na jih, přes Keňu, Tanzanii, až na pobřeží Mosambiku.

Rozpadající se superkontinent

Riftová zóna má několik větví a jedna z nich zasahuje na Madagaskar. Podle nového výzkumu týmu D. Sarah Stampsové se právě i Madagaskaru týká rozpad Afriky podél Východoafrického riftu. Podle všeho z Madagaskaru vznikne několik malých ostrovů, což přispěje k celkové změně geografie této části světa.

TIP: Geologické pochody v přímém přenosu: Co trhá Keňu na kusy?

Není to vlastně nic nového. Stále probíhá rozpad dávného superkontinentu Pangea, který započal zhruba před 200 miliony lety. Zároveň můžeme počítat s tím, že se nám Madagaskar nerozpadne před očima. Podle Stampsové se teď tento ostrov „rozpadá“ rychlostí pár milimetrů ročně. Potrvá to ještě miliony let, než se v oblasti Východoafrického riftu objeví nový oceán. Nejrychleji to teď probíhá na severu zóny riftu, takže se nový oceán zřejmě objeví tam.

Vědci vycházejí z velmi přesných měření pohybu různých částí zemského povrchu, které získali díky systému GPS. Na rozdíl od předchozích studií ale zahrnuli do měření velkou oblast, pokrývající východní Afriku, Madagaskar a několik dalších ostrovů v Indickém oceánu. Díky tomu zjistili, že pohyby pevnin v této oblasti a jejich rozpad jsou rozsáhlejší, než jsme si doposud mysleli.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907