Podvodem k opylení: Vychytralé nejsou jen orchideje

28.02.2017 - Zuzana Teličková

Až dosud se vědci domnívali, že pouze orchideje mají speciální taktiku, při níž vábí hmyzí samečky na květ napodobující tvar těla samiček. Allan Ellis a Steve Johnson však nyní zjistili, že podobnou strategii používá také jihoafrická rostlina z čeledi hvězdnicovitých

Návnada na okvětních lístcích -<p>Rostlina <em>Gorteria diffusa</em> má některé z okvětních plátků zbarvené tak, že z dálky připomínají sedící mouchu</p>
Návnada na okvětních lístcích -

Rostlina Gorteria diffusa má některé z okvětních plátků zbarvené tak, že z dálky připomínají sedící mouchu


Reklama

Většina květin láká opylující hmyz na sladký, voňavý nektar. O orchidejích je známo, že vábí hmyzí samečky na květ napodobující tvar těla samiček. Stejnou taktiku ovšem využívá také jihoafrická rostlina s latinským názvem Gorteria diffusa. Tato oranžová kytka má některé z okvětních plátků zbarvené tak, že z dálky připomínají sedící mouchu. Samečci dlouhososek pak přilétají s nadějí na spáření a zatímco se snaží o spojení s domnělou samičkou, opylují květ.

TIP: Smrt ve žlutém hávu aneb Nebezpečné dobrodružství opylování

Tyto květiny pak mají větší šanci na rozmnožení, protože samečci dlouhososek rychle přelétají z jedné květiny na druhou a neúnavně hledají „tu pravou“. Touha po páření je pohání víc než pouhá chuť na nektar, takže na svých nožkách roznesou velké množství pylu. Podle novozélandské botaničky Anne Gaskettové z University of Auckland přinesla nová studie dosud chybějící informace o tom, jak se z běžné nektarové návnady vyvinula návnada sexuální a jak mohou rostliny těžit z obou těchto strategií.

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907