Podvodem k opylení: Vychytralé nejsou jen orchideje

28.02.2017 - Zuzana Teličková

Až dosud se vědci domnívali, že pouze orchideje mají speciální taktiku, při níž vábí hmyzí samečky na květ napodobující tvar těla samiček. Allan Ellis a Steve Johnson však nyní zjistili, že podobnou strategii používá také jihoafrická rostlina z čeledi hvězdnicovitých

Návnada na okvětních lístcích -<p>Rostlina <em>Gorteria diffusa</em> má některé z okvětních plátků zbarvené tak, že z dálky připomínají sedící mouchu</p>
Návnada na okvětních lístcích -

Rostlina Gorteria diffusa má některé z okvětních plátků zbarvené tak, že z dálky připomínají sedící mouchu


Reklama

Většina květin láká opylující hmyz na sladký, voňavý nektar. O orchidejích je známo, že vábí hmyzí samečky na květ napodobující tvar těla samiček. Stejnou taktiku ovšem využívá také jihoafrická rostlina s latinským názvem Gorteria diffusa. Tato oranžová kytka má některé z okvětních plátků zbarvené tak, že z dálky připomínají sedící mouchu. Samečci dlouhososek pak přilétají s nadějí na spáření a zatímco se snaží o spojení s domnělou samičkou, opylují květ.

TIP: Smrt ve žlutém hávu aneb Nebezpečné dobrodružství opylování

Tyto květiny pak mají větší šanci na rozmnožení, protože samečci dlouhososek rychle přelétají z jedné květiny na druhou a neúnavně hledají „tu pravou“. Touha po páření je pohání víc než pouhá chuť na nektar, takže na svých nožkách roznesou velké množství pylu. Podle novozélandské botaničky Anne Gaskettové z University of Auckland přinesla nová studie dosud chybějící informace o tom, jak se z běžné nektarové návnady vyvinula návnada sexuální a jak mohou rostliny těžit z obou těchto strategií.

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907