Vycvičené vrány by mohly čistit města od cigaretových nedopalků

14.10.2017 - Stanislav Mihulka

Všude se válejí nedopalky. Co kdyby je za nás posbírali ptáci?

Za každý přinesený nedopalek čeká na vránu chutná odměna.
Za každý přinesený nedopalek čeká na vránu chutná odměna.

Reklama

Lidstvo každým rokem típne a zahodí okolo šesti bilionů cigaretových nedopalků. To dělá z nedopalků nejpočetnější typ odpadu na zemi. Nedopalky jsou přitom nejen nevzhledné, ale také škodí životnímu prostředí, oceánům i lidskému zdraví.

Nizozemský startup Crowded Cities se rozhodl problém s nedopalky řešit vránami. Nejde o nějakou temnou magii, jak by si někdo mohl myslet, nýbrž o důmyslné využití těchto mimořádně chytrých ptáků.

Vranní úklidové letky

Vrány jsou zvyklé žít ve městech mezi lidmi a očividně jim to dělá dobře. Zároveň jsou velice chytré a dovedou se naučit spoustu věcí. V Crowded Cities je chtějí vycvičit tak, aby sbíraly nedopalky, nosily je do speciálních odpadkových košů Crowbar, a dostávaly za to odměnu.

Zajímavý projekt v sobě pochopitelně ukrývá i jeden háček: Neohrožujeme vrány tím, že je necháváme sbírat nedopalky? Uznávaný odborník na krkavcovité ptáky, profesor John Marzluff, to komentuje překvapivě pragmaticky: „Nedopalky představují pro životní prostředí zásadní problém. Můžeme omezit počet strojů, které budou ptákům nabízet odměnu, můžeme také regulovat počet vycvičených ptáků. Pokud se ale pustíme do seriózního výzkumu, zda nedopalky vranám škodí, budeme si muset najít jiné řešení, jak se se záplavou cigaretového odpadu vypořádat. To je prostě realita.“ 

TIP: Proč vrány pořádají pohřby? Chtějí vylepšit vlastní šance na přežití

Podle nejčerstvějších dat lidé na celém světě spotřebují za jediný rok okolo šesti bilionů cigaret (6 000 000 000 000). Přibližně dvě třetiny, tedy 4 000 000 000 000 skončí jako odhozené nedopalky. Pro představu jde o množství, které by zaplnilo 2 500 000 olympijských plaveckých bazénů.

  • Zdroj textu:

    Crowded Cities

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Crowded Cities

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907