Výjimečná show: Hubbleův teleskop zachytil rozpad jádra komety ATLAS

01.05.2020 - Stanislav Mihulka

Hubbleův teleskop opět nezklamal a vyfotil velmi atraktivní zánik komety, která se rozpadla na tři desítky kusů

<p>Dva snímky komety <strong>C/2019 Y4 Atlas</strong> pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Na prvním je kometa z 20. dubna 2020, ve výřezu stav z 23. dubna.</p>

Dva snímky komety C/2019 Y4 Atlas pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Na prvním je kometa z 20. dubna 2020, ve výřezu stav z 23. dubna.


Reklama

Poslední dobou se vyrojily zajímavé zprávy o kometách. Kometa C/2019 Y4 (ATLAS) před pár týdny vzbudila velká očekávání, když se zdálo, že by se mohla stát překvapivě jasnou vlasaticí. To se sice bohužel nepotvrdilo, ale kometa ATLAS nakonec připravila skvělou show. I když byla viditelná jenom pořádnými teleskopy.

Když byla kometa ATLAS ve vzdálenosti asi 146 milionů kilometrů od Země, „uvnitř“ oběžné dráhy planety Mars, začalo se její jádro rozpadat na kusy. Jsou jich asi tři desítky, každý zhruba o velikosti obytného domu. Šťastnou souhrou okolností byl právě k dispozici Hubbleův vesmírný teleskop, který dramatický zánik komet zachytil na krásných snímcích.

Rozpad jádra komety ATLAS

Quanzhi Ye, který vede jeden z pozorovacích týmů Hubbleova teleskopu, k tomu uvádí: „Je to nesmírně vzrušující. Nejen kvůli tomu, že je úžasné se na něco takové dívat, ale protože je to docela vzácná podívaná“. Většina komet se podle něj rozpadá tak, že to nebývá moc dobře pozorovatelné. Show, jakou předvedla kometa ATLAS, se prý naskytne tak jednou dvakrát za desetiletí.

TIP: Kometa ATLAS se rozpadla. Užijeme si místo ní „prehistorickou“ kometu SWAN?

Zatím není jasné, proč se kometa ATLAS vlastně rozpadla. Ve hře je několik možných vysvětlení. Sluneční záření mohlo kometu během průletu vnitřní částí Sluneční soustavy zahřát natolik, že se její jádro rozlepilo. Další možností je, že výtrysky plynů roztočily jádro tak intenzivně, že se roztrhalo. Detailní analýza snímků Hubbleova teleskopu by mohla napovědět více o příčinách zániku této komety. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    HubbleSite

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA), and Q. Ye (University of Maryland)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907