Výjimečný bílý trpaslík Janus má jednu tvář tvořenou vodíkem a druhou heliem

Nově objevený bílý trpaslík má svrchní vrstvu, jejíž poloviny se navzájem extrémně liší chemickým složením

28.07.2023 - Stanislav Mihulka



V římské mytologii byl Janus bohem vchodů, změn, začátků a konců. Mezi tehdejšími božstvy vynikal zvláštním vzhledem. Byl zobrazován se dvěma různými tvářemi. Astronomové nedávno objevili jeho protějšek mezi bílými trpaslíky. Dostal pochopitelně přezdívku „Janus“ a je dalším důkazem, že bílí trpaslíci nejsou jen nudná vyhasínající jádra vyhořelých hvězd.

Astrofyzička Ilaria Caiazzová, která je postdoktorandkou na americkém Caltechu, vedla tým odborníků, který je pod objevem „Januse“ podepsán. Zvláštního bílého trpaslíka, s oficiálním označením ZTF J203349.8+322901.1, vědci našli s pomocí pozoruhodného zařízení Zwicky Transient Facility, které na Observatoři Palomar u San Diega pátrá po tranzientních objektech na obloze. Jedná se o objekty, které náhle a nápadně změní svou jasnost, což bývá často známkou zajímavých událostí.

Trpaslík dvou tváří

Výzkum, jehož výsledky nedávno zveřejnil prestižní časopis Nature, byl původně zaměřený na pátrání po vysoce magnetizovaných bílých trpaslících. Badatelé přitom narazili na trpaslíka, jehož jasnost se mění závratnou rychlostí. Ukázalo se, že velmi rychle rotuje a kolem své osy se otočí každých 15 minut. Změny v jasnosti způsobuje fakt, že má dvě velmi rozdílné strany, podobně jako tváře boha Januse.

Následná pozorování prostřednictvím Keckových dalekohledů na Havaji odhalila jeho pozoruhodnou strukturu. Badatelé analyzovali spektrum záření trpaslíka a zjistili, že jedna z jeho stran obsahuje ve svrchní vrstvě vodík a žádné stopy helia, zatímco jeho protilehlou stranu tvoří pouze helium.

 TIP: Těsné páry bílých trpaslíků splynou do velmi exotického druhu hvězdy

Co mohlo způsobit takový stav? Astronomové jsou zatím bezradní. Jedním z možných vysvětlení by mohlo být, že jsme trpaslíka Januse přistihli ve fázi vývoje, kdy prochází přechodem z trpaslíka pokrytého vodíkem na trpaslíka, na jehož povrchu dominuje helium. Na udržování odlišných stran se přitom mohou podílet magnetická pole Januse. Anebo jsou magnetická pole hlavní příčinou jeho zvláštního vzhledu. Vědci každopádně doufají, že naleznou více podobných objektů, což by mohlo přispět k jejich lepšímu poznání.


Další články v sekci