Vyléčí nebo zabije? Vedlejší účinky léků usmrtí každoročně tisíce Američanů

12.08.2017 - Stanislav Mihulka

Léky jsou podle statistik nebezpečnější než zbraně. V USA medikamenty ročně usmrtí více lidí, než kolik jich umírá v důsledku střelby

Léky -<p>Léky pomáhají, ale mohou i pořádně uškodit</p>
Léky -

Léky pomáhají, ale mohou i pořádně uškodit


Reklama

Kdepak střelné zbraně. V USA každoročně zemře více lidí kvůli vedlejším účinkům léků, které užívají. Zatímco v roce 2013 zemřelo na následky poranění střelnou zbraní 33 636 Američanů, v důsledku vedlejších účinků léků je to až 40 tisíc lidí ročně

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA teď dává dohromady informace o vedlejších účincích léků. Jako zdroj přitom používá databázi FAERS (Food and Drug Administration Adverse Event Reporting System), která slouží k hlášení nepříznivých vedlejších účinků.

Problém je ale v tom, že v databázi mají ohromný nepořádek. Dalo se to čekat. Do databáze může zapisovat v podstatě každý, nejen odborníci. V databázi jsou tudíž časté opakované zápisy a nesmysly. A mnohé léky mají více než jeden název, což dále komplikuje situaci.

TIP: Velké změny: V USA se z extáze stává výborný lék na duševní poruchy

Přesto je databáze FAERS velmi cenná. Vědci a lékaři doufají, že se jim povede získat dostatečné množství údajů k tomu, aby mohli snížit nebezpečnost užívaných léků a omezit jejich škodlivé vedlejší účinky na minimum.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, eLife

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907