Vyléčí nebo zabije? Vedlejší účinky léků usmrtí každoročně tisíce Američanů

12.08.2017 - Stanislav Mihulka

Léky jsou podle statistik nebezpečnější než zbraně. V USA medikamenty ročně usmrtí více lidí, než kolik jich umírá v důsledku střelby

Léky -<p>Léky pomáhají, ale mohou i pořádně uškodit</p>
Léky -

Léky pomáhají, ale mohou i pořádně uškodit


Reklama

Kdepak střelné zbraně. V USA každoročně zemře více lidí kvůli vedlejším účinkům léků, které užívají. Zatímco v roce 2013 zemřelo na následky poranění střelnou zbraní 33 636 Američanů, v důsledku vedlejších účinků léků je to až 40 tisíc lidí ročně

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA teď dává dohromady informace o vedlejších účincích léků. Jako zdroj přitom používá databázi FAERS (Food and Drug Administration Adverse Event Reporting System), která slouží k hlášení nepříznivých vedlejších účinků.

Problém je ale v tom, že v databázi mají ohromný nepořádek. Dalo se to čekat. Do databáze může zapisovat v podstatě každý, nejen odborníci. V databázi jsou tudíž časté opakované zápisy a nesmysly. A mnohé léky mají více než jeden název, což dále komplikuje situaci.

TIP: Velké změny: V USA se z extáze stává výborný lék na duševní poruchy

Přesto je databáze FAERS velmi cenná. Vědci a lékaři doufají, že se jim povede získat dostatečné množství údajů k tomu, aby mohli snížit nebezpečnost užívaných léků a omezit jejich škodlivé vedlejší účinky na minimum.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, eLife

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907