Vymření ohromné australské masožravé kachny mají na svědomí první lidé

31.01.2016 - Stanislav Mihulka

Výzkum skořápek vajec genyornisů prokazuje, že za jejich vymření doopravdy mohou první lidé, kteří dorazili do Austrálie


Reklama

Genoyornis newtoni byl obří nelétavý pták, který žil v Austrálii. Více než dvoumetrový a čtvrttunový genyornis, který byl blízkým příbuzným dnešních kachen, se živil jako mrchožrout a možná i dravec. Vymřel záhy poté, co do Austrálii dorazili první lidé.

Role člověka ve vymření velkých zvířat, k nimž došlo na sklonku poslední doby ledové, bývá neustále zpochybňována. Zvláště v Austrálii je obtížné doložit vliv člověka na místní zvířata, protože sem lidé dorazili velmi brzy, už před 50 tisíci let.

Vědci proto pečlivě prozkoumali skořápky dvou a půl kilových vajec genyornise, které pocházejí z více než 2 tisíc lokalit po celé Austrálii.

Pomocí radiokarbonového datování zjistili, že žádné z objevených skořápek nejsou mladší než 45 tisíc let. Skořápky z více než 200 lokalit nesly stopy ožehnutí ohněm, které odpovídají vaření, a nikoliv přírodním požárům. Vše nasvědčuje tomu, že genyornisy, i další velká australská zvířata, opravdu vyhubili lidé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Colorado, Boulder, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Peter Trusler, Monash University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907