Vynálezy, které lidé nechtěli: Rudolf Diesel a jeho sebevražedný motor

Končili ve vyhnanství, na psychiatriích, nebo v lepším případě v úplném zapomnění. A všichni měli něco společného. Svým vizím bezmezně věřili a celoživotně se potýkali s nepochopením veřejnosti. Bez jejich objevů by ale dnešní svět nebyl tím, čím je




Rudolf  Diesel je jméno, které snad ani nemá smysl představovat.  Objevitelské snahy tohoto německého inženýra byly završeny v roce 1892, kdy obdržel patent na svůj vylepšený spalovací motor. Místo uznání odborné veřejnosti se však dočkal vyčerpávajících bojů s výrobci, kteří funkčnost motoru, a tedy i vlastnictví patentu neustále zpochybňovali. Přesto jeho společnost rostla raketovou rychlostí, což ale ne zcela vyrovnaný vynálezce nervově nezvládal. Sílící psychické vypětí však nikterak nesnižovalo jeho objevitelský potenciál. 

V roce 1897 zkonstruoval vysokotlakový spalovací pístový motor se samočinným zážehem, vyvolaným stlačením vzduchu, který pracoval na tekuté těžké palivo. Tento „Dieselův“ motor se mu podařilo vylepšit tak, že využíval tepelnou energii na 26 %, což bylo dvakrát efektivnější než v té době nejlepší parní stroj.

Vynálezce byl za svůj motor vyznamenán Velkou cenou na světové výstavě v Paříži a smlouvu s ním uzavřely i kodaňské loděnice. Jenže … „boje minulých desetiletí způsobily, že se jeho osobnost určitým způsobem rozpadla,“ poznamenal v otcově životopise jeho syn. Ke smutnému konci tohoto vynálezce jistě přispělo i vědomí rozpadajícího se výrobního impéria a nezadržitelně se blížící finanční krach.

TIP: Propiska: Banální vynález, který změnil svět

V roce 1913 se krachující milionář rozhodl skončit se životem při plavbě na lodi Dresden z Antverp do Anglie skokem z paluby. V obálce, kterou zanechal manželce, se nebohá vdova dočetla, že jejich bankovní účty jsou prakticky prázdné. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Bettmann Archive


Další články v sekci