Reklama


Vyřešeno: Záhadný xenon v atmosféře Země pochází z ledových komet

13.06.2017 - Stanislav Mihulka

Vědci už vědí, kde se vzal těžký xenon v atmosféře Země. Odpovědi přinesla mise sondy Rosetty u komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Zásilková služba s xenonem -<p>Xenon vozí na Zemi komety, jako je 67P/Čurjumov-Gerasimenko</p>
Zásilková služba s xenonem -

Xenon vozí na Zemi komety, jako je 67P/Čurjumov-Gerasimenko


Reklama

Po dlouhá desetiletí to byla záhada. Vzácný plyn xenon, který se vyskytuje v atmosféře Země, obsahuje více těžkých izotopů, než je tomu v případě xenonu v solárním větru nebo v kosmickém kamení. Vědci si proto lámali hlavu, kde se těžké izotopy xenonu vlastně berou.

Teď je už asi jasno. Zapeklitou otázku pomohl zodpovědět výzkum, který prováděla evropská sonda Rosetta u komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. V roce 2014 se Rosetta nacházela na oběžné dráze této komety ve vzdálenosti pár kilometrů od jejího povrchu a zkoumala plyn, který se uvolňuje z oblastí ledu na kometě.

Těžký xenon je z komet

Získaná data analyzoval Bernard Marty z francouzské Lotrinské univerzity se svými spolupracovníky. Ukázalo se, že xenon v těchto plynech svým složením odpovídá „těžkému“ xenonu v atmosféře Země.

TIP: Život na kometě? Philae objevila na kometě nové sloučeniny

Vědci dospěli k závěru, že naše pozemská atmosféra obsahuje asi 22 procent xenonu, který pochází z ledových komet. Pokud samozřejmě není složení plynů komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko z nějakého důvodu výjimečné. O zbytek xenonu v atmosféře se podle nich postaraly meteority. 

  • Zdroj textu: New Scientist, Science
  • Zdroj fotografií: ESA/Rosetta/NAVCAM

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pověsti o tom, že otcem prvního československého prezidenta byl předposlední rakouský císař a uherský král, nejsou ničím novým

Historie

Rekonstrukce divadla začala v roce 1825. První římské slavnosti po obnově údajně zhlédlo deset tisíc diváků

Cestování
Revue

Šváb americký v jednom exempláři

Věda

Zleva Hawker Hurricane Mk.IIC,  upermarine Spitfire PR Mk.XIX, Gloster Meteor F Mk.8, Hawker Hunter F.6, Gloster Javelin FAW Mk.9 a English Electric Lightning F.1 

Válka

Hyeny jsou navzdory rozšířené představě skvělými lovci. Jestliže ale mají příležitost potravu nalézt, neztrácejí zbytečně energii.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907