Vyrůstat v sousedství bohatých, přináší lepší vyhlídky na vyšší příjem v dospělosti

09.08.2022 - Stanislav Mihulka

Bohatí přátelé v dětství mohou být velkým přínosem pro rozvoj osobnosti a uplatnění v dospělosti. Přátelství mezi dětmi z rodin, které mají výrazně odlišné příjmy, ale bývají vzácná

<p>Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí</p>

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí


Reklama

Jak ukazuje každodenní zkušenost, lidé intuitivně tíhnou k dobré adrese a k dobrým školám. Podle nového výzkumu amerických badatelů, který uveřejnil prestižní časopis Nature, přitom nejde jenom o prestiž, ale i o důležitý sociální kapitál. Pokud někdo vyrůstá v sousedství bohatších lidí, má vyšší šanci na lepší výdělky v dospělosti.

Ekonom Raj Chetty z Harvardu a jeho kolegové provedli velkorysou analýzu více než 72 milionů uživatelů Facebooku, u nichž prozkoumali více než 21 miliard online „přátelství“. Jejich studie ukázala, že mít bohatší kamarády v dětství se velice vyplatí. Jestliže děti z chudší rodiny prožijí mládí v blízkosti bohatších rodin, budou mít s velmi výraznou pravděpodobností vyšší výdělky v dospělosti. Vyjádřeno čísly, když dítě z rodiny s nízkými příjmy žije v oblasti, kde má 70 procent přátel z bohatých rodin, bude jeho plat v průměru o 20 procent vyšší. Tento faktor má podle uvedeného výzkumu dokonce vyšší vliv než vzdělání nebo zaměstnání.

Bohatí kamarádi jsou vzácní

Zní to jako pohádka. Problém je ale v tom, jak upozorňují vědci, že ve Spojených státech, kde tento výzkum probíhal, je velmi vzácné, aby se děti přátelily s potomky rodin s výrazně odlišným příjmem. „Zdá se, že lidé s nízkým příjmem a postavením mají jen velmi málo příležitostí k navázání přátelství s bohatými lidmi, pokud jich je v okolí jen málo,uvádějí ve studii autoři. Taková situace je přitom naprosto obvyklá.

TIP: Spánek a bohatství: Majetní lidé spí o poznání déle než lidé chudí

O tom, že vztahy v místní komunitě mohou mít těsnou souvislost s příjmy v dospělosti a ekonomickými příležitostmi, spekulují odborníci již dlouho. Chetty a jeho spolupracovníci využili pozoruhodnou příležitost, kterou v tomto směru nabízejí sociální média. 

Autoři studie si nejsou jistí, co je přesně příčinou tohoto vztahu dětství mezi bohatými přáteli a vyššími platy v dospělosti. Možných vysvětlení je celá řada. Významnou roli by mohlo hrát například to, že kamarádi z bohatších rodin mohou ovlivnit ambice dítěte nebo třeba to, že usnadní přístup k zajímavým informacím, novým technologiím, případně hodnotným pracovním příležitostem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907