Vytisknout a na start: Relativity Space plánují 3D tištěné nosné rakety

13.12.2017 - Stanislav Mihulka

3D tisk se prosazuje v kosmických technologiích. Budeme tisknout celé nosné rakety, od špice až po motory?

Stargate - Zařízení Stargate od Relativity Space je největší 3D tiskárnou kovu na světě
Stargate - Zařízení Stargate od Relativity Space je největší 3D tiskárnou kovu na světě

Reklama

Budoucnost patří 3D tisku. Platí to i pro kosmické technologie. V dnešní době stále více společností používá 3D tisk pro výrobu součástek satelitů i nosných raket. Tento postup je totiž snadnější a také lacinější, nežli tradiční výrobní postupy.

Startup Relativity Space z Los Angeles to teď ale dotahuje do extrému. Plánují tisknout nikoliv jen součástky, ale hned celé nosné rakety. I v tomto případě je motivací úspornost a nižší finanční náklady celého procesu. 3D tisk raket bude rychlejší, bude vyžadovat méně lidské práce, a rovněž umožní snadněji měnit design vyráběných raket.

Nosné rakety ze 3D tiskárny

Něco takového vyžaduje pokročilé technologie 3D tisku. A Relativity Space na tom intenzivně pracují. Nedávno vyvinuli 3D tiskárnu Stargate velikosti budovy, která je prý největší 3D tiskárnou světa, co používá kovy.

TIP: 3D tištěné komponenty k nezastavení: NASA testuje turbočerpadlo

Souběžně s vývojem 3D tisku vyvíjejí Relativity Space i raketové motory, které bude možné vytisknout. Svůj 3D tištěný motor Aeon 1, poháněný směsí metanu a kapalného kyslíku, už prověřili v testovacím zařízení NASA Stennis Space Center v Mississippi. Jestli vše půjde podle plánů, tak by Relativity Space měli tisknout celou nosnou raketu za dobu 60 dní. 

  • Zdroj textu:

    SpaceNews

  • Zdroj fotografií: Relativity Space

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907