Výzkum potvrzuje: Placená nemocenská dramaticky omezuje šíření infekcí

05.03.2020 - Stanislav Mihulka

Vedle pečlivé osobní hygieny existuje i další účinné řešení v boji s infekčními onemocněními – placená nemocenská dovolená

<p>Když je zaměstnanec na placené nemocenské dovolené, musí obvykle zůstat doma. To je pro boj s infekcemi nejlepší</p>

Když je zaměstnanec na placené nemocenské dovolené, musí obvykle zůstat doma. To je pro boj s infekcemi nejlepší


Reklama

V době ohrožení koronavirem, který se šíří po světě, se jistě hodí každé opatření, které by mohlo omezit šíření infekčních nemocí. Švýcarští odborníci nedávno zveřejnili studii, podle které hraje v šíření infekcí nemalou roli placená nemocenská dovolená. Souvisí to s tím, že zaměstnanci, kteří mají placenou nemocenskou, zůstávají doma a infekci nešíří.

Během boje s infekční nemocí je zásadní izolace nakažených. V dnešním vysoce propojeném a uspěchaném světě to ale bývá problém. Vše nasvědčuje tomu, že placená dovolená je jedním z nástrojů, jak lidi přimět, aby zůstali s infekcí doma. Nejde přitom jenom o koronavirus, ale především o méně závažné nemoci, jako je například sezónní chřipka.

TIP: Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny

Autoři studie tvrdí, že zhruba polovina amerických zaměstnanců nemá přístup k placené nemocenské. Kvůli tomu často chodí do práce nemocní, pokud jsou schopní se postavit na nohy. Tím pochopitelně dochází k výraznému šíření infekcí. Badatelé jsou přesvědčeni, že plošné zavedení placené nemocenské dovolené by v dané oblasti snížilo počet případů sezónní chřipky minimálně o 6 až 7 procent, což znamená o 3 tisíce případů méně na každý milion obyvatel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907