Výzkum potvrzuje: Placená nemocenská dramaticky omezuje šíření infekcí

05.03.2020 - Stanislav Mihulka

Vedle pečlivé osobní hygieny existuje i další účinné řešení v boji s infekčními onemocněními – placená nemocenská dovolená

<p>Když je zaměstnanec na placené nemocenské dovolené, musí obvykle zůstat doma. To je pro boj s infekcemi nejlepší</p>

Když je zaměstnanec na placené nemocenské dovolené, musí obvykle zůstat doma. To je pro boj s infekcemi nejlepší


Reklama

V době ohrožení koronavirem, který se šíří po světě, se jistě hodí každé opatření, které by mohlo omezit šíření infekčních nemocí. Švýcarští odborníci nedávno zveřejnili studii, podle které hraje v šíření infekcí nemalou roli placená nemocenská dovolená. Souvisí to s tím, že zaměstnanci, kteří mají placenou nemocenskou, zůstávají doma a infekci nešíří.

Během boje s infekční nemocí je zásadní izolace nakažených. V dnešním vysoce propojeném a uspěchaném světě to ale bývá problém. Vše nasvědčuje tomu, že placená dovolená je jedním z nástrojů, jak lidi přimět, aby zůstali s infekcí doma. Nejde přitom jenom o koronavirus, ale především o méně závažné nemoci, jako je například sezónní chřipka.

TIP: Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny

Autoři studie tvrdí, že zhruba polovina amerických zaměstnanců nemá přístup k placené nemocenské. Kvůli tomu často chodí do práce nemocní, pokud jsou schopní se postavit na nohy. Tím pochopitelně dochází k výraznému šíření infekcí. Badatelé jsou přesvědčeni, že plošné zavedení placené nemocenské dovolené by v dané oblasti snížilo počet případů sezónní chřipky minimálně o 6 až 7 procent, což znamená o 3 tisíce případů méně na každý milion obyvatel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907