Výzkum potvrzuje: Placená nemocenská dramaticky omezuje šíření infekcí

05.03.2020 - Stanislav Mihulka

Vedle pečlivé osobní hygieny existuje i další účinné řešení v boji s infekčními onemocněními – placená nemocenská dovolená

<p>Když je zaměstnanec na placené nemocenské dovolené, musí obvykle zůstat doma. To je pro boj s infekcemi nejlepší</p>

Když je zaměstnanec na placené nemocenské dovolené, musí obvykle zůstat doma. To je pro boj s infekcemi nejlepší


Reklama

V době ohrožení koronavirem, který se šíří po světě, se jistě hodí každé opatření, které by mohlo omezit šíření infekčních nemocí. Švýcarští odborníci nedávno zveřejnili studii, podle které hraje v šíření infekcí nemalou roli placená nemocenská dovolená. Souvisí to s tím, že zaměstnanci, kteří mají placenou nemocenskou, zůstávají doma a infekci nešíří.

Během boje s infekční nemocí je zásadní izolace nakažených. V dnešním vysoce propojeném a uspěchaném světě to ale bývá problém. Vše nasvědčuje tomu, že placená dovolená je jedním z nástrojů, jak lidi přimět, aby zůstali s infekcí doma. Nejde přitom jenom o koronavirus, ale především o méně závažné nemoci, jako je například sezónní chřipka.

TIP: Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny

Autoři studie tvrdí, že zhruba polovina amerických zaměstnanců nemá přístup k placené nemocenské. Kvůli tomu často chodí do práce nemocní, pokud jsou schopní se postavit na nohy. Tím pochopitelně dochází k výraznému šíření infekcí. Badatelé jsou přesvědčeni, že plošné zavedení placené nemocenské dovolené by v dané oblasti snížilo počet případů sezónní chřipky minimálně o 6 až 7 procent, což znamená o 3 tisíce případů méně na každý milion obyvatel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907