Mladá samice nosorožce sumaterského, nedávno odchycená na Kalimantanu, je velkou vzpruhou pro odborníky, kteří se snaží o jejich záchranu
Nejmenší nosorožci světa, asi tak jednotunoví nosorožci sumaterští (Dicerorhinus sumatrensis), původně žili od Indie a Bangladéše až po Malajsii a Indonésii. Dnes už jich je ve volné přírodě asi už jenom 100. Vyskytují se na pár místech na Sumatře a na Borneu.
Situace nosorožců sumaterských není nijak růžová. Ohrožují je hlavně pytláci a také kácení lesů. Jejich rozmnožování v zajetí je velice obtížné.
Ochránci přírody nedávno zaznamenali podstatný úspěch, když se jim povedlo po 40 letech tyto nosorožce opět pozorovat na Kalimantanu, indonéské části ostrova Borneo. Doposud je tam přitom považovali za vyhynulé.
Teď se jim povedlo odchytit čtyřletou samici. Odborníci věří, že s nově objevenými skupinami nosorožců se zvyšují šance na jejich přežití do budoucna. Zvláště s mladými samicemi, které by se mohly množit v zajetí.
IFL Science
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)