Vždy připraveni: Národní garda Spojených států amerických (2)

13.09.2019 - Erik Ondria

Muži a ženy sloužící v národní gardě jsou připraveni k nasazení v domovském státě Unie či v jejích jiných státech stejně jako kdekoliv v zahraničí. Pomáhají při živelných katastrofách, domácích nepokojích, ale také bojují v afghánských horách proti Tálibánu

<p> Vrtulník louisianské letecké gardy v akci po hurikánu Katrina. Motto gardistů zní: <em>„Vždy připraveni, vždy zde.“</em></p>

 Vrtulník louisianské letecké gardy v akci po hurikánu Katrina. Motto gardistů zní: „Vždy připraveni, vždy zde.“


Reklama

Pokud uchazeč o vstup do Národní gardy Spojených států dříve nesloužil své vlasti, měl by splňovat několik základních předpokladů: věk mezi 17 a 35 lety, ukončené středoškolské vzdělání, dosáhnout minimálně požadované skóre v ASVAB, které také může pomoci v určení vhodného zařazení či specializace. Samozřejmostí je také mít v pořádku zdravotní a fyzické testy a splňovat morální požadavky na člena gardy.

Předchozí část: Vždy připraveni: Národní garda Spojených států amerických (1)

Výcvik a specializace 

Při splnění všech podmínek se uchazeč zúčastňuje 10týdenního výcviku. V prvním týdnu dostane uniformu, zvyká si na vojenské povinnosti, vyřizuje administrativní záležitosti a připravuje se na základní výcvik. Během samotného výcviku jsou gardisté cvičeni ve vícero dovednostech – střelba a údržba zbraní, práce s mapou, výcvik v noci, fyzické cvičení, pochody, nacvičují se vojenské operace v městské zástavbě, základy zneškodňování výbušnin, dodatečný výcvik se zbraněmi (kulomety, granátomety, miny). Celý výcvik hradí stát a ukončuje se armádním fyzickým testem, který musí každý z uchazečů zvládnout, pokud se chce stát vojákem národní gardy.

Po ukončení základního výcviku většinou nastupují vojáci NG na rozšířený individuální výcvik. Před ním si určují specializaci, kterou chtějí dosáhnout. V závislosti od zvolené specializace může tento výcvik trvat od šesti do 80 týdnů. Specializací je kolem dvou set a patří mezi ně například: chemický specialista, operátor automobilové dopravy, zpravodajec, zdravotník, zásobovač, náborový konzultant či lingvista. Vojáci národní gardy jsou povinnizúčastňovat se pravidelných cvičení – jeden víkend v měsíci a jednoho výročního cvičení, které trvá dva týdny.

Kontrakty se v národních gardách podepisují většinou na osm let aktivní služby, případně na šest let aktivní služby s dodatečnými dvěma roky v záloze. Kromě služby a povinností jsou vojáci placeni na základě dosažené hodnosti, výsledků či specializace a dostávají různé benefity jako například zdravotní a životní pojištění, možnost financování studia na vysoké škole, případně aplikace federálního plánu odchodu do důchodu. Protože národní gardy spadají pod ozbrojené síly USA a z větší části je financuje federální vláda, výzbroj a výstroj vojáků je prakticky stejná jako u americké armády. 

Ve všech velkých válkách...

Od svého vzniku se milice a později národní gardy podílely prakticky na všech vojenských konfliktech, do kterých zasáhly Spojené státy americké, ať už přímým nasazením jako divize, nebo ve formě rezerv a náhrad. Zaměřme se však na 20. století – příslušníci národních gard představovali 40 % bojové síly USA v první světové válce. Ve druhé bojovalo 18 divizí národních gard v severní Africe, Evropě či Tichomoří. Masivního nasazení se příslušníci národních gard dočkali také během války v Koreji.

Osm národních gard sloužilo ve Vietnamu a v průběhu 70. a 80. let zaznamenaly národní gardy největší modernizaci, rozšiřování a úpravy ve výcviku. V tomto období se už postupně rozbíhal nábor černochů a žen do národních gard (ženy jako zdravotnice sloužily v národních gardách už předtím). Operace Pouštní bouře znamenala pro gardy největší mobilizaci od války v Koreji v rámci 20. století. Ve válce v Perském zálivu bojovalo více než 60 000 gardistů. Z nedávných vojenských misí USA sloužili gardisté jak v Iráku, tak v Afghánistánu. 

...i domácích katastrofách

Jak jsme už uvedli, národní gardy vykonávají dvojí službu. V souvislosti se službou v rámci území USA je možné uvést hned několik příkladů z nedávné minulosti. Zřejmě nejznámější je případ z 11. září 2001, kdy letiště a jiné strategické objekty pomáhali střežit právě příslušníci národních gard. Ti jsou také povoláváni na pomoc v případě přírodních katastrof, jako jsou požáry, sněhové bouře, hurikány či povodně. V roce 1992 při nepokojích v Los Angeles, které policie přestávala zvládat, musela zasáhnou také národní garda.

TIP: Strážce Severního moře: Ozbrojené síly Norského království

Největšího nasazení se dočkali gardisté po hurikánu Katrina, který zdevastoval pobřeží Mexického zálivu v roce 2005 . Národní gardy představují svým způsobem unikátní vojenskou sílu – financovanou většinou ze strany federální vlády a cvičenou podle jejích stadnardů, ale jejich služby může podle zákonů využít jak federální vláda USA, tak i jednotlivý stát reprezentovaný guvernérem. Celkový počet příslušníků národních gard se v současnosti pohybuje mezi 450 000 a 500 000 vojáků. Národní gardy existují v každém státě Unie a jsou organizovány i v přidružených územích spadajících pod USA, jako jsou Americké Panenské ostrovy, District of Columbia (DC) a Commonwealth Portoriko. 

  • Zdroj textu:

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přes porážku u Bzury dokázala část polské armády ustoupit za Vislu a směřovala na jihovýchod země. Do průběhu bojů ale osudově zasáhla sovětská invaze do Polska ze 17. září 1939.

Zajímavosti

Oblíbené i obávané buráky

Věda

Rentgenový záblesk supermasivní černé díry galaxie GSN 069

Vesmír

 Torpédovka 79T táhne vrak vzducholodě do přístavu v zálivu Veruda

 

Válka

Téměř neviditelný podzemní požár rašeliny ve Středním Kalimantanu, Borneo

Věda

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907