Z francouzských křečků se kvůli kukuřici stávají šílení kanibalové

29.01.2017 - Stanislav Mihulka

Hladovějícím křečkům v severovýchodní Francii scházejí vitamíny. Uchylují se proto ke kanibalismu

<p>Špatná strava dohání křečky ke kanibalismu </p>

Špatná strava dohání křečky ke kanibalismu 


Reklama

Křečci polní (Cricetus cricetus) bývali obyvateli pestré venkovské krajiny, kde se živili rozmanitými semeny, kořínky, rostlinami, hmyzem i ptačími mláďaty. Krajina se ale proměnila a křečci jsou teď velmi vzácní. Často žijí v nudných monokulturách, kde není příliš pestrá strava. A v severovýchodní Francii to křečky podle nového výzkumu dohání ke kanibalismu.

Křečkům obývajícím široké lány kukuřice, schází kvůli monotónní stravě vitamíny, zejména vitamín B3 neboli niacin. V důsledku se jim mění nervová soustava a křečci se pak chovají tak, že to připomíná projevy demence.

TIP: Smrtící posedlost: Proč mají mořští ptáci tak rádi plasty?

Některé samice křečků v takovém stavu požírají vlastní mláďata. Zaživa si je nacpou do lícních toreb a pak je sežerou. Když vědci takovým samicím podali vitamín B3, jejich chování zásadním způsobem změnilo a projevy kanibalismu téměř zcela zmizely.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907