Z francouzských křečků se kvůli kukuřici stávají šílení kanibalové

29.01.2017 - Stanislav Mihulka

Hladovějícím křečkům v severovýchodní Francii scházejí vitamíny. Uchylují se proto ke kanibalismu

<p>Špatná strava dohání křečky ke kanibalismu </p>

Špatná strava dohání křečky ke kanibalismu 


Reklama

Křečci polní (Cricetus cricetus) bývali obyvateli pestré venkovské krajiny, kde se živili rozmanitými semeny, kořínky, rostlinami, hmyzem i ptačími mláďaty. Krajina se ale proměnila a křečci jsou teď velmi vzácní. Často žijí v nudných monokulturách, kde není příliš pestrá strava. A v severovýchodní Francii to křečky podle nového výzkumu dohání ke kanibalismu.

Křečkům obývajícím široké lány kukuřice, schází kvůli monotónní stravě vitamíny, zejména vitamín B3 neboli niacin. V důsledku se jim mění nervová soustava a křečci se pak chovají tak, že to připomíná projevy demence.

TIP: Smrtící posedlost: Proč mají mořští ptáci tak rádi plasty?

Některé samice křečků v takovém stavu požírají vlastní mláďata. Zaživa si je nacpou do lícních toreb a pak je sežerou. Když vědci takovým samicím podali vitamín B3, jejich chování zásadním způsobem změnilo a projevy kanibalismu téměř zcela zmizely.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907