Z letounu vypouštěná raketa Pegasus XL vynesla tajný satelit vesmírných sil

15.06.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.</p>

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.


Reklama

Northrop Grumman Pegasus je pozoruhodný systém pro vynášení téměř půltunových nákladů na nízkou oběžnou dráhu, který využívá raketu Pegasus XL, vypouštěnou z mateřského letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“. Nelétá do vesmíru často, ale jeho náklad obvykle stojí za pozornost.

Raketa Pegasus XL vyrazila do kosmu po téměř dvou letech. Mateřský letoun s raketou tentokrát startoval v neděli 13. června 2021 z kalifornské Vandenbergovy základny vesmírných sil. Raketa Pegasus XL, poháněná pevným palivem, se oddělila zhruba ve výšce 12 kilometrů nad Pacifikem a zamířila na oběžnou dráhu s vojenským nákladem, který se úspěšně dostal na místo určení.

Vesmírné lety rychlé reakce

Tímto nákladem byl utajovaný armádní satelit mise Tactically Responsive Launch-2 (TacRL-2), která je součástí vývoje technologií a postupů pro rychlé vypouštění satelitů v případě potřeby. Cílem programu je získat schopnost vynést satelit do 21 dnů. Misi připravila skupina Space Safari vesmírných sil, jejímž úkolem je zajistit pohotové starty do vesmíru, které budou reagovat na aktuální situaci. 

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

V současné době se lety do vesmíru obvykle plánují celé roky dopředu. Pro vojenské účely jsou takové lhůty ale příliš dlouhé, a proto by rádi měli možnost v případě potřeby velmi rychle připravit a vypustit satelit, například v náhlém konfliktu anebo při rozsáhlé katastrofě. Zatím se jim to daří. Americké vesmírné síly s misí TacRL-2 zvládly první let do vesmíru rychlé reakce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907