Z nevhodného polotovaru hit: Papírové utěrky vznikly pouhou náhodou

Na cestách do exotičtějších destinací často posuzujeme úroveň daného státu podle stavu jeho hygienických zařízení. Pověstným „lakmusovým papírkem“ tak bývají i zdánlivé drobnosti, jako je přítomnost, anebo naopak absence papírových ručníků. Kde se však tento praktický vynález vzal?

29.12.2018 - Bohumil Tesařík



Z historie vědy a techniky víme, že významné objevy přicházejí na svět klikatými cestičkami. Někdy je náhodou či omylem objeveno něco, s čím si momentálně nikdo neví rady, jindy jde o souhrn náhod a schopnost dát dohromady zdánlivě nesouvisející věci. Mnohdy také stačí všimnout si souvislostí a není třeba nic složitě vyvíjet. Takové prozaické souhře okolností vděčíme i za papírové ručníky a utěrky.

Nenápadní společníci

Američan Arthur Scott, tehdy ředitel papírenské společnosti ve Philadelphii (dnes mezinárodní gigant Kimberly-Clark), si jednoho dne roku 1907 lámal hlavu, jak naložit co nejhospodárněji s nepoužitelnou zásilkou papíru. Dodavatel mu totiž omylem dovezl obrovské množství papíru příliš tlustého a nevhodně rolovaného, takže nebylo možné použít jej pro původní výrobní účely - toaletní papír. Má snad celou zásilku poslat zpátky?

Zatímco nevhodný polotovar ležel zapomenut ve skladu, dozvěděl se Scott o počínání jedné učitelky na místní škole. Ta se snažila zabránit nebo omezit nákazu dětí rýmou, a tak těm, kterým kapalo z nosu, rozdávala rozřezaný průklepový papír. Tento papír pro zhotovování kopií na psacím stroji však byl přece jen pevný a tvrdý a pro děti tak nešlo o nic příjemného. Přesto však měl tento počin svůj efekt. Nachlazení žáčci nepoužívali společné ručníky na toaletách a nákaza se tolik nešířila.

TIP: Štěstí přeje připraveným: 7 užitečných vynálezů, které vznikly díky náhodě

Podnikatel si dal dvě a dvě dohromady, nechal papír perforovat, zabalit do rolí a na trh brzy uvedl pod názvem Sani-Towel (sanitární ručník) nový produkt – první papírové ručníky. Po utržení měly ručníky šířku 33 centimetrů a délku 46 centimetrů. Zájem o ně měly hotely, restaurace, nádraží, školy, úřady a další veřejné instituce. V roce 1931 rozšířil svoji nabídku o papírové ubrousky do kuchyní a vytvořil tak nový sortiment papírenských výrobků. Trvalo však ještě řadu let, než si tyto jednoduché pomůcky získaly své místo na slunci.

  • Zdroj textu

    Živá historie

  • Zdroj fotografií

    Pixabay


Další články v sekci