Reklama


Z nevhodného polotovaru hit: Papírové utěrky vznikly pouhou náhodou

29.12.2018 - Bohumil Tesařík

Na cestách do exotičtějších destinací často posuzujeme úroveň daného státu podle stavu jeho hygienických zařízení. Pověstným „lakmusovým papírkem“ tak bývají i zdánlivé drobnosti, jako je přítomnost, anebo naopak absence papírových ručníků. Kde se však tento praktický vynález vzal?

<p>Slavný vynález dnes nechybí v téměř žádné domácnosti</p>

Slavný vynález dnes nechybí v téměř žádné domácnosti


Reklama

Z historie vědy a techniky víme, že významné objevy přicházejí na svět klikatými cestičkami. Někdy je náhodou či omylem objeveno něco, s čím si momentálně nikdo neví rady, jindy jde o souhrn náhod a schopnost dát dohromady zdánlivě nesouvisející věci. Mnohdy také stačí všimnout si souvislostí a není třeba nic složitě vyvíjet. Takové prozaické souhře okolností vděčíme i za papírové ručníky a utěrky.

Nenápadní společníci

Američan Arthur Scott, tehdy ředitel papírenské společnosti ve Philadelphii (dnes mezinárodní gigant Kimberly-Clark), si jednoho dne roku 1907 lámal hlavu, jak naložit co nejhospodárněji s nepoužitelnou zásilkou papíru. Dodavatel mu totiž omylem dovezl obrovské množství papíru příliš tlustého a nevhodně rolovaného, takže nebylo možné použít jej pro původní výrobní účely - toaletní papír. Má snad celou zásilku poslat zpátky?

Zatímco nevhodný polotovar ležel zapomenut ve skladu, dozvěděl se Scott o počínání jedné učitelky na místní škole. Ta se snažila zabránit nebo omezit nákazu dětí rýmou, a tak těm, kterým kapalo z nosu, rozdávala rozřezaný průklepový papír. Tento papír pro zhotovování kopií na psacím stroji však byl přece jen pevný a tvrdý a pro děti tak nešlo o nic příjemného. Přesto však měl tento počin svůj efekt. Nachlazení žáčci nepoužívali společné ručníky na toaletách a nákaza se tolik nešířila.

TIP: Štěstí přeje připraveným: 7 užitečných vynálezů, které vznikly díky náhodě

Podnikatel si dal dvě a dvě dohromady, nechal papír perforovat, zabalit do rolí a na trh brzy uvedl pod názvem Sani-Towel (sanitární ručník) nový produkt – první papírové ručníky. Po utržení měly ručníky šířku 33 centimetrů a délku 46 centimetrů. Zájem o ně měly hotely, restaurace, nádraží, školy, úřady a další veřejné instituce. V roce 1931 rozšířil svoji nabídku o papírové ubrousky do kuchyní a vytvořil tak nový sortiment papírenských výrobků. Trvalo však ještě řadu let, než si tyto jednoduché pomůcky získaly své místo na slunci.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907