Z prázdných nizozemských věznic budou dočasné domovy pro uprchlíky

23.06.2017 - Martin Reichman

Nizozemské věznice, uzavřené v důsledku dlouhodobě klesající kriminality v zemi, se znovu otevřou. Poslouží jako dočasný domov pro uprchlíky

Uprchlíci z Afghánistánu -<p>Hamed Karmi a jeho žena Farishta Morahami uprchli z vesnice nedaleko Kábulu. Za cestu do Evropy zaplatili převaděčům 8 tisíc dolarů.</p>
Uprchlíci z Afghánistánu -

Hamed Karmi a jeho žena Farishta Morahami uprchli z vesnice nedaleko Kábulu. Za cestu do Evropy zaplatili převaděčům 8 tisíc dolarů.


Reklama

Do šestnáctimilionového Nizozemska v loňském roce zamířilo zhruba 50 tisíc uprchlíků. Ubytovat takový počet lidí není pochopitelně úplně snadné. Úřady proto rozhodly, že jako dočasné domovy poslouží lidem v nouzi v minulosti uzavřené věznice.

Lidé v nich stráví zhruba půl roku, přičemž se mohou volně pohybovat i za zdmi areálu. Během řízení nemají žadatelé o azyl povolené pracovat. Ve volném čase si tak osvojují základy nizozemštiny a učí se jezdit na kole. Obojí je pro život v Nizozemsku zcela zásadní.

„Nechápal jsem to. Říkal jsem si, že se musí cítit jako ve vězení,“ řekl o projektu fotograf a držitel Pulitzerovy ceny za nejlepší aktuální zpravodajskou fotografii, Muhammed Muheisen, který v nizozemských vězeních uprchlíky fotil. Podle reakcí nových nájemníků to ale nebude tak zlé. „Pokud tato země nemá vězně, které by dala do vězení, pak je to ta nejbezpečnější země na světě a chci tu zůstat,“ svěřil se pro National Geographic jeden z ubytovaných Syřanů.

Podle jednoho z pracovníků bývalé věznice v Haarlemu je hlavním posláním zajistit lidem v nouzi bezpečí. „Jsou v nové zemi, všechno je tu pro ně nové a je na nás, abychom jim zde byli dobrými průvodci,“ říká o své práci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Geographic, NBC News

  • Zdroj fotografií: Muhammed Muheisen

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907