Z prázdných nizozemských věznic budou dočasné domovy pro uprchlíky

Nizozemské věznice, uzavřené v důsledku dlouhodobě klesající kriminality v zemi, se znovu otevřou. Poslouží jako dočasný domov pro uprchlíky

23.06.2017 - Martin ReichmanDo šestnáctimilionového Nizozemska v loňském roce zamířilo zhruba 50 tisíc uprchlíků. Ubytovat takový počet lidí není pochopitelně úplně snadné. Úřady proto rozhodly, že jako dočasné domovy poslouží lidem v nouzi v minulosti uzavřené věznice.

Lidé v nich stráví zhruba půl roku, přičemž se mohou volně pohybovat i za zdmi areálu. Během řízení nemají žadatelé o azyl povolené pracovat. Ve volném čase si tak osvojují základy nizozemštiny a učí se jezdit na kole. Obojí je pro život v Nizozemsku zcela zásadní.

„Nechápal jsem to. Říkal jsem si, že se musí cítit jako ve vězení,“ řekl o projektu fotograf a držitel Pulitzerovy ceny za nejlepší aktuální zpravodajskou fotografii, Muhammed Muheisen, který v nizozemských vězeních uprchlíky fotil. Podle reakcí nových nájemníků to ale nebude tak zlé. „Pokud tato země nemá vězně, které by dala do vězení, pak je to ta nejbezpečnější země na světě a chci tu zůstat,“ svěřil se pro National Geographic jeden z ubytovaných Syřanů.

Podle jednoho z pracovníků bývalé věznice v Haarlemu je hlavním posláním zajistit lidem v nouzi bezpečí. „Jsou v nové zemi, všechno je tu pro ně nové a je na nás, abychom jim zde byli dobrými průvodci,“ říká o své práci.

  • Zdroj textu

    National Geographic, NBC News

  • Zdroj fotografií

    Muhammed Muheisen


Další články v sekci