Zabíjení z nevědomosti: Jak ochránit pronásledované orangutany

Profesorka Kerrie Mengersenová ze Školy matematických věd při Technologické universitě v Queenslandu přišla na způsob, jak zachránit aspoň některé orangutany

14.04.2017 - Zuzana Teličková



Kerrie Mengersenová zjistila, že celá čtvrtina lidí žijících bok po boku s orangutany není informována o tom, že není povoleno vzácné primáty zabíjet. Pět procent z téměř sedmi tisíc dotazovaných Indonésanů uvedlo, že se podílelo na lovu orangutanů. Za jediný rok tak jejich přičiněním přišlo na Borneu a Sumatře o život tisíc jedinců.

K jídlu i kvůli úrodě

Statistická analýza Kerrie Mengersenové přinesla kromě čísel také důvody, které vesničany k zabíjení vedly. Lov pro zábavu, za účelem výdělku, odchycení mláďat určených na domácí mazlíčky či využití v tradiční medicíně kupodivu patřily k nejméně častým pohnutkám.

Více než polovina zabitých opic sloužila jako potrava a přes deset procent orangutanů zahynulo při snaze vesničanů ochránit úrodu, v sebeobraně či z nespecifických důvodů.

„Jednoprocentní roční úbytek orangutanů v důsledku ilegálního lovu je považován za jistou cestu k jejich vyhynutí v některých lokalitách,“ říká Mengersenová. „Výsledky průzkumu však dokazují, že toto procento může být na určitých místech mnohem vyšší.“

TIP: Orangutani vyhnaní z ráje: Primáti, kteří musejí žít mimo prales

Rozpoznání faktorů vedoucích k zabíjení orangutanů by přitom spolu se vzdělávací kampaní ušitou na míru konkrétním vesnicím a kulturním skupinám mohly vést k účinné ochraně. „Ačkoli záchranných programů je dost, žádný z nich zatím nemapuje lov orangutanů jako takový,“ dodává Mengersenová.


Další články v sekci