Zachovejte chladnou hlavu: Stresové hormony mohou probudit spící nádor

05.12.2020 - Stanislav Mihulka

Stresový hormon noradrenalin zřejmě spouští kaskádu procesů, která může skončit aktivací dlouhodobě spícího nádoru

<p>Buňky ústního skvamocelulárního  karcinomu (bíle) napadené bílými krvinkami (červeně)</p>

Buňky ústního skvamocelulárního  karcinomu (bíle) napadené bílými krvinkami (červeně)


Reklama

V některých případech se stává, že se na první pohled úspěšně vyléčený nádor, například chirurgicky nebo chemoterapií, po letech nebo dokonce desetiletích najednou vrátí. Tento proces je stejně tak obávaný jako bohužel málo známý. Není jasné, jak přesně nádor „přežívá“ a jak vypadá mechanismus jeho návratu.

Michela Perego z amerického institutu Wistar a její spolupracovníci jsou na základě výsledků svých experimentů přesvědčeni, že jedním z hlavních viníků jsou stresové hormony. Dospěli k tomu na základě studia myší a dat o celkem 80 pacientech s rakovinou plic, z nichž u 17 došlo k neobvykle rychlému relapsu, čili obnovení zdánlivě vyléčeného nádoru.

TIP: Probuzená imunita: Vědci umí „probudit“ imunitní systém pro boj s nádorem

Vědci zjistili, že při probouzení „spících nádorů“ zřejmě hrají klíčovou roli bílé krvinky neutrofilní granulocyty, též zvané polymorfonukleární neutrofily (PMN). Vypouštějí totiž specifické lipidy, které pak mohou probudit nádor. Když badatelé sledovali tyto bílé krvinky a zjišťovali, co je přiměje uvolňovat zmíněné lipidy, ukázalo se, že spouštěčem je s největší pravděpodobností stresový hormon noradrenalin čili norepinefrin, vylučový dření nadledvin.

Obsah tohoto hormonu je nejnižší během spánku. V bdělém stavu je jeho obsah vyšší a největší množství se ho uvolní při velkém stresu nebo pocitu nebezpečí. Má to dobrý důvod, úkolem noradrenalinu je mobilizovat mozek i tělo k akci. Hormon urychluje srdeční tep, zrychluje štěpení cukrů a zvyšuje okysličování svalů. Bohužel, z nějakého důvodu také může probudit spící nádor. Snaha vyhýbat se stresu je proto (nejen) pro onkologicky nemocné mimořádně důležitá. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907