Zachovejte chladnou hlavu: Stresové hormony mohou probudit spící nádor

05.12.2020 - Stanislav Mihulka

Stresový hormon noradrenalin zřejmě spouští kaskádu procesů, která může skončit aktivací dlouhodobě spícího nádoru

<p>Buňky ústního skvamocelulárního  karcinomu (bíle) napadené bílými krvinkami (červeně)</p>

Buňky ústního skvamocelulárního  karcinomu (bíle) napadené bílými krvinkami (červeně)


Reklama

V některých případech se stává, že se na první pohled úspěšně vyléčený nádor, například chirurgicky nebo chemoterapií, po letech nebo dokonce desetiletích najednou vrátí. Tento proces je stejně tak obávaný jako bohužel málo známý. Není jasné, jak přesně nádor „přežívá“ a jak vypadá mechanismus jeho návratu.

Michela Perego z amerického institutu Wistar a její spolupracovníci jsou na základě výsledků svých experimentů přesvědčeni, že jedním z hlavních viníků jsou stresové hormony. Dospěli k tomu na základě studia myší a dat o celkem 80 pacientech s rakovinou plic, z nichž u 17 došlo k neobvykle rychlému relapsu, čili obnovení zdánlivě vyléčeného nádoru.

TIP: Probuzená imunita: Vědci umí „probudit“ imunitní systém pro boj s nádorem

Vědci zjistili, že při probouzení „spících nádorů“ zřejmě hrají klíčovou roli bílé krvinky neutrofilní granulocyty, též zvané polymorfonukleární neutrofily (PMN). Vypouštějí totiž specifické lipidy, které pak mohou probudit nádor. Když badatelé sledovali tyto bílé krvinky a zjišťovali, co je přiměje uvolňovat zmíněné lipidy, ukázalo se, že spouštěčem je s největší pravděpodobností stresový hormon noradrenalin čili norepinefrin, vylučový dření nadledvin.

Obsah tohoto hormonu je nejnižší během spánku. V bdělém stavu je jeho obsah vyšší a největší množství se ho uvolní při velkém stresu nebo pocitu nebezpečí. Má to dobrý důvod, úkolem noradrenalinu je mobilizovat mozek i tělo k akci. Hormon urychluje srdeční tep, zrychluje štěpení cukrů a zvyšuje okysličování svalů. Bohužel, z nějakého důvodu také může probudit spící nádor. Snaha vyhýbat se stresu je proto (nejen) pro onkologicky nemocné mimořádně důležitá. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907