Záchrana ledovce: Ve Švýcarsku plánují obnovit ledovec umělým sněhem

02.05.2017 - Stanislav Mihulka

Dnešní svět není příliš nakloněn ledovcům. Někteří lidé se nehodlají smířit s jejich ústupem a pracují na jejich záchraně

Vpravo ledovec Morteratsch, největší ledovec masivu Bernina -<p>Kryt umělého sněhu by mohl za 20 let vrátit 800 metrů délky ledovce Morteratsch</p>
Vpravo ledovec Morteratsch, největší ledovec masivu Bernina -

Kryt umělého sněhu by mohl za 20 let vrátit 800 metrů délky ledovce Morteratsch


Reklama

Ve Švýcarsku vymysleli plán, který by měl zabezpečit zdejší populární ledovec Morteratsch, největší ledovec masivu Bernina, nejvyššího pohoří Východních Alp.

Vědci chtějí během každého léta vyrábět umělý sníh a foukat na ledovec Morteratsch. Doufají, že tak ochrání stávající led, a že by mohl přirůst i nějaký nový. Klíčové je to, že sníh odráží sluneční záření. Dokud je na ledu sníh, tak je led v bezpečí. Pokud se projekt uskuteční, bude to první pokus ochránit rozsáhlou plochu ledovce.

TIP: Nový rekord: Zalednění oceánu je teď nejnižší v historii měření

Podle dosavadních zkušeností by takový projekt mohl za 20 let obnovit asi 800 metrů délky ledovce. Prý by mělo stačit udržet vrstvu pár centimetrů sněhu na jedné polovině kilometru čtverečního vrcholu ledovce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Günter Seggebäing / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907