Zachrání americký kaštanovník před houbou genetické inženýrství?

31.01.2017 - Stanislav Mihulka

Genetici vložili do kaštanovníku gen z pšenice a doufají, že tím zachrání majestátní stromy východu USA

<p>Amerických kaštanovníků je dnes v přírodě jen zlomek původních počtů</p>

Amerických kaštanovníků je dnes v přírodě jen zlomek původních počtů


Reklama

Americké kaštanovníky (Castanea dentata) z čeledi bukovitých jsou majestátní oblíbené stromy opadavých lesů východu USA. V posledních desetiletích ale čelí smrtelnému nebezpečí. Do severní Ameriky byla totiž z Asie zavlečena houba Cryphonectria parasitica, která je původcem korové nekrózy kaštanovníku. Toto onemocnění je pro kaštanovníky takřka vždy smrtelné. Jen během první polovině 20. století v USA zahubilo asi 3,5 miliardy stromů.

S kaštanovníky to teď nevypadá moc dobře. Záchranu jim ale nabízejí genetičtí inženýři. Otestovali přes 30 různých genů, které by mohly kaštanovníkům poskytnout odolnost vůči obávané houbě.

TIP: Geneticky modifikované trávy dokáží likvidovat nebezpečné výbušniny

Jako nejvhodnější se ukázal gen z pšenice, který badatelé vložili do kaštanovníku. Teď doufají, že jim úřady povolí takové kaštanovníky vysazovat a obnovit s nimi zničené porosty původních kaštanovníků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: Peatcher / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907