Záhada dávného íránského petroglyfu: Kde se vzal Kudlančí muž?

24.03.2020 - Stanislav Mihulka

Dávný obraz na skále v Íránu zobrazuje Kudlančího muže. Co měl ale představovat vědci netuší

<p>Kudlanka jižní <em>(Empusa fasciata)</em>, ve výřezu petroglyf z Teymarehu v Íránu. </p>

Kudlanka jižní (Empusa fasciata), ve výřezu petroglyf z Teymarehu v Íránu. 


Reklama

Lokalita Teymareh, která leží u vesnice Sarkubeh v centrálním Íránu, je známá množstvím prehistorických petroglyfů – obrazců na skále, které vytvořili naši dávní předci. V roce 2017 tam byl objeven i jeden unikátní petroglyf o délce 14 centimetrů. Zobrazuje postavu, která připomíná kudlanku nábožnou s jejími charakteristickými zahnutými končetinami.

Odborníci se domnívají, že petroglyf Kudlančího muže (podle anglického „Mantis Man“), vznikl někdy mezi 4 a 40 tisíci let. Tento značný rozsah v odhadu stáří je daný tím, že kvůli mezinárodním sankcím není možné v Íránu využívat datování archeologických nálezů pomocí radiokarbonové metody.

TIP: V Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu s loveckou tematikou

Podobné petroglyfy, které zobrazují hmyzí motivy, jsou velmi vzácné. Archeologové v tomto případě při analýze petroglyfu spolupracovali s entomology. Na základě poznatků o kudlankách v této části světa nakonec dospěli k závěru, že Kudlančí muž je inspirovaný svéráznými kudlankami rodu Empusa. Samotný význam petroglyfu není úplně jasný. Snad byl součástí tehdejších rituálů anebo je vyjádřením obav či naopak oslav lidí, kteří Kudlančího muže vytvořili.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: M. Naserifard, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907