Mimozemšťané opět mimo hru: Záhadný signál z blízké hvězdy se podařilo vysvětlit

25.07.2017 - Stanislav Mihulka

Kdo se těšil či obával zachycení mimozemského signálu, může být v klidu. Jako obvykle šlo o planý poplach

Radioteleskop Arecibo -<p>Hledání mimozemských signálů stále pokračuje</p>
Radioteleskop Arecibo -

Hledání mimozemských signálů stále pokračuje


Reklama

Odborníky i veřejnost po celém světě nedávno zaujala zpráva o podivných rádiových signálech, které měly přicházet od blízké hvězdy. Přesně po takových signálech už dlouho pátrají naše radioteleskopy.

Signály zachytil veliký radioteleskop portorické observatoře Arecibo. Přicházely od hvězdy Ross 128, což je velmi slabě zářící červený trpaslík, vzdálený od Sluneční soustavy asi 11 světelných let. V tuto chvíli nevíme o tom, že by kolem něj obíhaly nějaké planety.

Planý poplach

Navzdory pozdvižení v části médií, Abel Mendez z Portorické univerzity a jeho kolegové od počátku silně pochybovali o tom, že jde o signály nějaké mimozemské civilizace. Proto v uplynulých dnech znovu namířili Arecibo na trpaslíka Ross 128 a získaná data detailně analyzovali.

TIP: Radioteleskop Arecibo vystopoval nejrychleji rotujícího hnědého trpaslíka

Výsledky hovoří dost jasně. Zdrojem podezřelých rádiových signálů není žádná mimozemská entita, ale s největší pravděpodobností jeden nebo více geostacionárních satelitů. Signály pocházejí z pásma používaného geostacionárními satelity ke komunikaci a hvězda Ross 128 se nachází poblíž nebeského rovníku, kde se nalézá mnoho těchto satelitů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tech Insider

  • Zdroj fotografií: Arecibo ObservatoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907