Mimozemšťané opět mimo hru: Záhadný signál z blízké hvězdy se podařilo vysvětlit

25.07.2017 - Stanislav Mihulka

Kdo se těšil či obával zachycení mimozemského signálu, může být v klidu. Jako obvykle šlo o planý poplach

Radioteleskop Arecibo -<p>Hledání mimozemských signálů stále pokračuje</p>
Radioteleskop Arecibo -

Hledání mimozemských signálů stále pokračuje


Reklama

Odborníky i veřejnost po celém světě nedávno zaujala zpráva o podivných rádiových signálech, které měly přicházet od blízké hvězdy. Přesně po takových signálech už dlouho pátrají naše radioteleskopy.

Signály zachytil veliký radioteleskop portorické observatoře Arecibo. Přicházely od hvězdy Ross 128, což je velmi slabě zářící červený trpaslík, vzdálený od Sluneční soustavy asi 11 světelných let. V tuto chvíli nevíme o tom, že by kolem něj obíhaly nějaké planety.

Planý poplach

Navzdory pozdvižení v části médií, Abel Mendez z Portorické univerzity a jeho kolegové od počátku silně pochybovali o tom, že jde o signály nějaké mimozemské civilizace. Proto v uplynulých dnech znovu namířili Arecibo na trpaslíka Ross 128 a získaná data detailně analyzovali.

TIP: Radioteleskop Arecibo vystopoval nejrychleji rotujícího hnědého trpaslíka

Výsledky hovoří dost jasně. Zdrojem podezřelých rádiových signálů není žádná mimozemská entita, ale s největší pravděpodobností jeden nebo více geostacionárních satelitů. Signály pocházejí z pásma používaného geostacionárními satelity ke komunikaci a hvězda Ross 128 se nachází poblíž nebeského rovníku, kde se nalézá mnoho těchto satelitů.

  • Zdroj textu:

    Tech Insider

  • Zdroj fotografií: Arecibo Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907