Severní Korea tvrdí, že odpálila termojadernou bombu. Dostupné důkazy tomu ale nenasvědčují
Vše nasvědčuje tomu, že bizarní severokorejský režim uskutečnil další, v pořadí již 4. podzemní test jaderné zbraně. Oficiální severokorejská média prohlásila, že šlo o vodíkovou bombu a naznačují tím, že Severní Korea úspěšně vyvinula termonukleární zbraň. Experti ale nesouhlasí.
Podle informací doposud nepotvrzených Organizací Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek vyvolal severokorejský test zemětřesení o síle 5,1 stupňů Richterovy škály. Odborníci podle toho odhadují, že síla severokorejské exploze byla kolem 10 kilotun TNT, tedy výrazně nižší, než v případě plutoniové bomby „Fat Man“, která 9. srpna 1945 zničila japonské město Nagasaki.
Exploze severokorejského testu tudíž vůbec neodpovídá explozím termojaderných bomb, které bývají mnohonásobně silnější. Exploze první americké termojaderné bomby „Ivy Mike“ měla sílu 10,4 megatun TNT, tedy asi tak tisíckrát větší, než severokorejský test.
Severokorejci mohli uskutečnit běžný jaderný test, čtvrtý v řadě, anebo vyzkoušeli zbraň ještě dalšího typu, s takzvaným zesíleným štěpením. Do takové zbraně se přidávají izotopy vodíku, takže lze s nadsázkou mluvit o „vodíkové bombě“. Žádná termojaderná zbraň to ale není, jenom poněkud vylepšená běžná štěpná zbraň, kterou lze použít v menších raketových systémech. Severní Korea se o podobné zbraně zajímá, takže takový scénář nelze vyloučit.
IFL Science
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)