Záhada v totalitním skanzenu: Co to odpálila Severní Korea?

08.01.2016 - Stanislav Mihulka

Severní Korea tvrdí, že odpálila termojadernou bombu. Dostupné důkazy tomu ale nenasvědčují


Reklama

Vše nasvědčuje tomu, že bizarní severokorejský režim uskutečnil další, v pořadí již 4. podzemní test jaderné zbraně. Oficiální severokorejská média prohlásila, že šlo o vodíkovou bombu a naznačují tím, že Severní Korea úspěšně vyvinula termonukleární zbraň. Experti ale nesouhlasí.

Podle informací doposud nepotvrzených Organizací Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek vyvolal severokorejský test zemětřesení o síle 5,1 stupňů Richterovy škály. Odborníci podle toho odhadují, že síla severokorejské exploze byla kolem 10 kilotun TNT, tedy výrazně nižší, než v případě plutoniové bomby „Fat Man“, která 9. srpna 1945 zničila japonské město Nagasaki.

Exploze severokorejského testu tudíž vůbec neodpovídá explozím termojaderných bomb, které bývají mnohonásobně silnější. Exploze první americké termojaderné bomby „Ivy Mike“ měla sílu 10,4 megatun TNT, tedy asi tak tisíckrát větší, než severokorejský test.

Severokorejci mohli uskutečnit běžný jaderný test, čtvrtý v řadě, anebo vyzkoušeli zbraň ještě dalšího typu, s takzvaným zesíleným štěpením. Do takové zbraně se přidávají izotopy vodíku, takže lze s nadsázkou mluvit o „vodíkové bombě“. Žádná termojaderná zbraň to ale není, jenom poněkud vylepšená běžná štěpná zbraň, kterou lze použít v menších raketových systémech. Severní Korea se o podobné zbraně zajímá, takže takový scénář nelze vyloučit.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CTBTO / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907