Zajímavý objev amatérského astronoma: Na Jupiteru objevil novou skvrnu

10.07.2020 - Stanislav Mihulka

Jihoafričan Clyde Foster vystopoval novou skvrnu Jupiteru. Nová skvrna se nachází nedaleko slavné Velké rudé skvrny

<p>Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.</p>

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.


Reklama

Velká rudá skvrna se stala poznávacím znamením planety Jupiter a učí se o ní už malé děti. Ve skutečnosti jde ale o dočasnou záležitost. Podobné skvrny se v atmosféře Jupiteru občas objevují a po nějaké době zase mizí. Před pár týdny se na Jupiteru objevila další skrvna. Zajímavé na ní je, že její objev si připsal amatérský astronom.

Inženýr v důchodu a amatérský astronom Clyde Foster z Centurionu v Jihoafrické republice pozoroval Jupiter v ranního hodinách letošního 30. května. Všiml si, že kousek od Velké rudé skvrny jihovýchodním směrem se nachází úplně nová skvrna, kterou pak následně zachytil na fotografiích. Australští astronomové pořizovali snímky Jupiteru jen pár hodin předtím, a nic podobného tam nebylo.

Clydeova skvrna

Štastnou souhrou okolností se do blízkosti nového objektu, který hned dostal neformální přezdívku „Clyde’s Spot“, tedy „Clydeova skvrna“, za pouhé dva dny dostala meziplanetární sonda Juno, která momentálně pracuje na orbitě Jupiteru. Díky tomu astronomové velmi rychle získali detailní snímky Clydeovy skrvny.

TIP: Meziplanetární sonda Juno se musela manévrem vyhnout zničení zatměním

Odborníci záhy zjistili, že Clydeova skvrna není gigantickou bouří, jakou je například Velká rudá skvrna. Jde o mohutný výtrysk plynu, který rychle vystoupal nad horní vrstvy atmosféry Jupiteru. Takové výtrysky se přitom občas objevují kolem „rovníku“ Jupiteru. Naopak v „mírném pásu“, jako právě Clydeova skrvna, bývají k vidění jen velmi vzácně. O to je Clydeův úlovek cennějším.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS / Kevin M. GillDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907