Snaha o zlepšení situace klokanů v Austrálii může podle některých odborníků vést paradoxně k jejímu zhoršení. Prospěje těmto vačnatcům zákaz výrobků z klokaní kůže, který zvažuje americký Kongres?
Americký Kongres zvažuje zákaz dovozu a prodeje výrobků z klokanů. Zákaz podporují aktivisté a jeho cílem má být omezení „masového vraždění klokanů v Austrálii“, kvůli jejich kůži a dalším produktům. Proti tomuto připravovanému zákonu ovšem protestují nejen představitelé „klokaního průmyslu“, ale také odborníci, kteří se vačnatci dlouhodobě zabývají.
Zákazy vyvolané pouze na základě emocí jsou často dvojsečné a v mnoha případech mohou situaci zvířat naopak zhoršit. Jak upozorňuje George Wilson z australské Australian National University, „klokaní průmysl“ vlastně zlepšil život těchto vačnatců. Vedl k vytvoření stabilnějších populací a je příznivý i s ohledem na ochranu klokanů. Celosvětová populace klokanů je nyní vyšší, než tomu bylo v minulosti.
TIP: Co by mohlo zachránit kriticky ohrožená zvířata? Změna chutí Číňanů
Wilson a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že oslabení „klokaního“ průmyslu povede k většímu utrpení těchto pozoruhodných zvířat. Pokud zmíněný zákon projde, lze očekávat pokles poptávky po klokaních produktech. V důsledku toho se klokani na řadě míst přemnoží a bude následovat jejich neregulovaný, nekontrolovaný a často též ilegální lov nebo spíše likvidace amatérskými lovci, což může těžce zasáhnout populaci australských klokanů.
Komerční lov klokanů se v Austrálii řídí poměrně přísnými a propracovanými pravidly. Například území Nového Jižního Walesu je rozděleno na 15 zón, přičemž ve 14 z nich je v ějaké míře lov klokanů povolený. Zakázaná zóna ale představuje zhruba 1/3 státu. Lov je také povolený jen u šestice nejhojnějších druhů z celkem 48, které Austrálii obývají. Populace v jednotlivých zónách jsou každoročně monitorovány (obvykle z nízko letících letadel nebo vrtulníků) a na základě aktuální velikosti populace jsou poté nastavovány kvóty pro jejich odlov. Produkce klokaního průmyslu zahrnuje maso a kůži, která se používá zejména pro výrobu sportovní obuvi a rukavic.
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)
VesmírAriane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)