Plány na kolonizaci Měsíce jsou zase o něco konkrétnější. Evropská vesmírná agentura potvrdila, že chce se stavbou začít do roku 2030
Dlouhodobý plán Evropské vesmírné agentury vybudovat na Měsíci stálou základnu je zase o něco konkrétnější. Na nedávné konferenci, která se konala v Nizozemsku, a které se zúčastnilo přes 200 vědců z celého světa, zástupci ESA potvrdili, že by výstavba mohla začít do roku 2030.
Aktuální plány základny počítají s dopravou centrální nafukovací stanice. Navazující části základny by poté vznikly pomocí 3D tisku, přičemž hlavním stavebním materiálem by byl měsíční regolit.
Odhady naznačují, že dostatečně pevný materiál by bylo možné vytvořit v poměru 90% měsíčního prachu a 10% pozemských pojiv. Ve hře je i varianta počítající s využitím slunečního záření k roztavení měsíčního regolitu. ESA má již k dispozici výsledky prvních testů, které naznačují, že je regolit možné tímto způsobem zpracovávat. V simulovaném prostředí vědci použili sopečný čedičový prach z italské sopky a podařilo se jim zpracovat více než 1,5 tuny stavebního materiálu.
TIP: Proč se vrátit a kolonizovat Měsíc? Zejména kvůli získávání energie
Pokud jde o lokalitu, ESA preferuje oblast v okolí jižního pólu Měsíce, pravděpodobně při okraji kráteru Shackleton. Termín výstavby evropské základny na Měsíci souzní i s plány Ruska, které by rádo s výstavbou své základny započalo o rok dříve – v roce 2029.
spaceflight.esa.int
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)