Základna na Měsíci: Evropa chce začít se stavbou do roku 2030

05.01.2016 - Martin Reichman

Plány na kolonizaci Měsíce jsou zase o něco konkrétnější. Evropská vesmírná agentura potvrdila, že chce se stavbou začít do roku 2030


Reklama

Dlouhodobý plán Evropské vesmírné agentury vybudovat na Měsíci stálou základnu je zase o něco konkrétnější. Na nedávné konferenci, která se konala v Nizozemsku, a které se zúčastnilo přes 200 vědců z celého světa, zástupci ESA potvrdili, že by výstavba mohla začít do roku 2030.

Základnu si vytiskneme

Aktuální plány základny počítají s dopravou centrální nafukovací stanice. Navazující části základny by poté vznikly pomocí 3D tisku, přičemž hlavním stavebním materiálem by byl měsíční regolit.

Odhady naznačují, že dostatečně pevný materiál by bylo možné vytvořit v poměru 90% měsíčního prachu a 10% pozemských pojiv. Ve hře je i varianta počítající s využitím slunečního záření k roztavení měsíčního regolitu. ESA má již k dispozici výsledky prvních testů, které naznačují, že je regolit možné tímto způsobem zpracovávat. V simulovaném prostředí vědci použili sopečný čedičový prach z italské sopky a podařilo se jim zpracovat více než 1,5 tuny stavebního materiálu.

TIP: Proč se vrátit a kolonizovat Měsíc? Zejména kvůli získávání energie

Pokud jde o lokalitu, ESA preferuje oblast v okolí jižního pólu Měsíce, pravděpodobně při okraji kráteru Shackleton. Termín výstavby evropské základny na Měsíci souzní i s plány Ruska, které by rádo s výstavbou své základny započalo o rok dříve – v roce 2029.

Reklama

  • Zdroj textu:

    spaceflight.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA, Foster + Partners

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907