Základna na Měsíci: Evropa chce začít se stavbou do roku 2030

Plány na kolonizaci Měsíce jsou zase o něco konkrétnější. Evropská vesmírná agentura potvrdila, že chce se stavbou začít do roku 2030

05.01.2016 - Martin ReichmanDlouhodobý plán Evropské vesmírné agentury vybudovat na Měsíci stálou základnu je zase o něco konkrétnější. Na nedávné konferenci, která se konala v Nizozemsku, a které se zúčastnilo přes 200 vědců z celého světa, zástupci ESA potvrdili, že by výstavba mohla začít do roku 2030.

Základnu si vytiskneme

Aktuální plány základny počítají s dopravou centrální nafukovací stanice. Navazující části základny by poté vznikly pomocí 3D tisku, přičemž hlavním stavebním materiálem by byl měsíční regolit.

Odhady naznačují, že dostatečně pevný materiál by bylo možné vytvořit v poměru 90% měsíčního prachu a 10% pozemských pojiv. Ve hře je i varianta počítající s využitím slunečního záření k roztavení měsíčního regolitu. ESA má již k dispozici výsledky prvních testů, které naznačují, že je regolit možné tímto způsobem zpracovávat. V simulovaném prostředí vědci použili sopečný čedičový prach z italské sopky a podařilo se jim zpracovat více než 1,5 tuny stavebního materiálu.

TIP: Proč se vrátit a kolonizovat Měsíc? Zejména kvůli získávání energie

Pokud jde o lokalitu, ESA preferuje oblast v okolí jižního pólu Měsíce, pravděpodobně při okraji kráteru Shackleton. Termín výstavby evropské základny na Měsíci souzní i s plány Ruska, které by rádo s výstavbou své základny započalo o rok dříve – v roce 2029.

  • Zdroj textu

    spaceflight.esa.int

  • Zdroj fotografií

    ESA, Foster + Partners


Další články v sekci