Zakroucené paragrafy: 5 nejpodivnějších výmyslů práva

20.11.2018 - Vilém Koubek

Osvícenský filosof John Locke kdysi řekl, že smyslem zákonů není někoho omezovat. Naopak – mají posilovat svobodu všech. Dobrý úmysl se ale zjevně v některých případech může vymknout z rukou...

<h3>Konec žvýkaček</h3><p><strong>Kde:</strong> Singapur</p><p>Každému z nás se asi někdy přilepila na podrážku žvýkačka, pohozená na zemi. V Singapuru však tento druh vandalismu dosáhl takové míry, že byly chodníky nevyčistitelné a oblíbená cukrovinka dokonce ohrožovala tamní metro: kvůli zalepeným senzorům se nezavíraly dveře. Místní vláda proto roku 1992 vyhlásila zákaz importu a výroby žvýkaček. <strong>Za samotné žvýkání vás nikdo nezatkne, zkuste ale „odpad“ vyplivnout mimo koš a čeká vás pokuta až 12 000 korun</strong>. V roce 2004 vláda sice zlegalizovala nikotinové a dentální žvýkačky, stále vám je ale musí předepsat lékař a prodávají se pouze na vyhraněných místech.</p>

Konec žvýkaček

Kde: Singapur

Každému z nás se asi někdy přilepila na podrážku žvýkačka, pohozená na zemi. V Singapuru však tento druh vandalismu dosáhl takové míry, že byly chodníky nevyčistitelné a oblíbená cukrovinka dokonce ohrožovala tamní metro: kvůli zalepeným senzorům se nezavíraly dveře. Místní vláda proto roku 1992 vyhlásila zákaz importu a výroby žvýkaček. Za samotné žvýkání vás nikdo nezatkne, zkuste ale „odpad“ vyplivnout mimo koš a čeká vás pokuta až 12 000 korun. V roce 2004 vláda sice zlegalizovala nikotinové a dentální žvýkačky, stále vám je ale musí předepsat lékař a prodávají se pouze na vyhraněných místech.

<h3>Zákaz pohřbívání</h3><p><strong>Kde:</strong> Norsko, Longyearbyen</p><p>Městečko schované na norských Špicberkách v roce 1930 uzavřelo svůj hřbitov a od té doby zakazuje občanům umírat. Ukázalo se totiž, že se zde kvůli příliš nízkým teplotám nerozkládají mrtvá těla, v nichž přežívají pozůstatky chřipkové pandemie z let 1917 až 1920. <strong>Aby se zamezilo případnému nebezpečí, rozhodlo vedení města, že „zakáže smrt“</strong>. Takové opatření se samozřejmě špatně prosazuje, lidem nemůžete vyhrožovat: <em>„Neumírejte, nebo dostanete pokutu.“</em> Pokud však někoho zcela evidentně čeká cesta na onen svět, zařídí mu Longyearbyen přepravu na místo, kde proběhne pohřeb.</p>

Zákaz pohřbívání

Kde: Norsko, Longyearbyen

Městečko schované na norských Špicberkách v roce 1930 uzavřelo svůj hřbitov a od té doby zakazuje občanům umírat. Ukázalo se totiž, že se zde kvůli příliš nízkým teplotám nerozkládají mrtvá těla, v nichž přežívají pozůstatky chřipkové pandemie z let 1917 až 1920. Aby se zamezilo případnému nebezpečí, rozhodlo vedení města, že „zakáže smrt“. Takové opatření se samozřejmě špatně prosazuje, lidem nemůžete vyhrožovat: „Neumírejte, nebo dostanete pokutu.“ Pokud však někoho zcela evidentně čeká cesta na onen svět, zařídí mu Longyearbyen přepravu na místo, kde proběhne pohřeb.

<h3>Daň za nadávky</h3><p><strong>Kde:</strong> USA, Mississippi</p><p>Na veřejnosti by se člověk měl chovat slušně, ovšem když žijete v americkém státě Mississippi, platí pro vás toto pravidlo dvojnásob. <strong>Pokud vás přistihnou při nadávání na veřejnosti před alespoň dvěma lidmi, hrozí vám trest až 30 dní ve vězení</strong>. Kdyby se vám zrovna nechtělo sedět měsíc za mřížemi, můžete se vyplatit pokutou přibližně 2 400 Kč. Na jedné straně by se dalo namítnout, že tím stát lidem brání ve svobodě projevu. Na zákon se však pohlíží jako na prostředek ochrany veřejnosti, a tak s jeho rušením nikdo nepospíchá. </p>

Daň za nadávky

Kde: USA, Mississippi

Na veřejnosti by se člověk měl chovat slušně, ovšem když žijete v americkém státě Mississippi, platí pro vás toto pravidlo dvojnásob. Pokud vás přistihnou při nadávání na veřejnosti před alespoň dvěma lidmi, hrozí vám trest až 30 dní ve vězení. Kdyby se vám zrovna nechtělo sedět měsíc za mřížemi, můžete se vyplatit pokutou přibližně 2 400 Kč. Na jedné straně by se dalo namítnout, že tím stát lidem brání ve svobodě projevu. Na zákon se však pohlíží jako na prostředek ochrany veřejnosti, a tak s jeho rušením nikdo nepospíchá. 

<h3>Předpisový pas</h3><p><strong>Kde:</strong> Japonsko</p><p>Se svými 5 % je Japonsko jednou z nejméně obézních zemí na světě – pro srovnání v Americe má nadváhu 35 % obyvatelstva, v České republice 34 %. Za tímto úžasným výkonem však stojí mimo jiné také tvrdá vládní nařízení, která dokonce<strong> ustanovují maximální obvod pasu všech obyvatel nad 40 let. Pánové mohou mít maximálně 85 cm, dámy 90 cm</strong>. Pokud hranici překročíte, nečeká vás žádná pokuta. Obecně jste však označeni za „rizikové“ a vláda vám věnuje speciální péči v podobě pohovorů, sledování a různých forem „povzbuzování“. </p>

Předpisový pas

Kde: Japonsko

Se svými 5 % je Japonsko jednou z nejméně obézních zemí na světě – pro srovnání v Americe má nadváhu 35 % obyvatelstva, v České republice 34 %. Za tímto úžasným výkonem však stojí mimo jiné také tvrdá vládní nařízení, která dokonce ustanovují maximální obvod pasu všech obyvatel nad 40 let. Pánové mohou mít maximálně 85 cm, dámy 90 cm. Pokud hranici překročíte, nečeká vás žádná pokuta. Obecně jste však označeni za „rizikové“ a vláda vám věnuje speciální péči v podobě pohovorů, sledování a různých forem „povzbuzování“. 

<h3>Povinné spodní prádlo</h3><p><strong>Kde:</strong> Thajsko</p><p>Thajsku velmi záleží na tom, jak se oblékáte, ať už je to na vás vidět, nebo ne. <strong>Zákon zde totiž porušíte v okamžiku, kdy vytáhnete paty z domu bez spodního prádla</strong>. Jak se to na vás pozná a kdo takové přestupky zjišťuje, těžko říct. Snadnější vynucování předpisů je jistě v případě druhého nařízení, které se týká oblečení: <strong>nesmíte řídit auto, pokud na sobě nemáte pokrývku hrudníku, tedy tričko, košili a podobně</strong>. Obnažující se řidiče čeká pokuta v přepočtu 250 korun.</p>

Povinné spodní prádlo

Kde: Thajsko

Thajsku velmi záleží na tom, jak se oblékáte, ať už je to na vás vidět, nebo ne. Zákon zde totiž porušíte v okamžiku, kdy vytáhnete paty z domu bez spodního prádla. Jak se to na vás pozná a kdo takové přestupky zjišťuje, těžko říct. Snadnější vynucování předpisů je jistě v případě druhého nařízení, které se týká oblečení: nesmíte řídit auto, pokud na sobě nemáte pokrývku hrudníku, tedy tričko, košili a podobně. Obnažující se řidiče čeká pokuta v přepočtu 250 korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907