Žaludeční kmenové buňky by mohly léčit diabetes

28.05.2023 - Stanislav MihulkaKonkrétní příčinu vzniku diabetu 1. typu stále ještě neznáme. Odborníci předpokládají, že jde o autoimunitní proces, kdy imunitní systém pacienta ničí vlastní beta buňky, které jsou součástí Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, kde produkují životně důležitý inzulín. Vědci a lékaři se již dlouho snaží tento problém vyřešit. Jednou z cest výzkumu je snaha o nahrazení funkce zničených buněk pomocí kmenových buněk samotného pacienta.

Tým lékařské fakulty americké Cornellovy univerzity ve městě NewYork se zaměřil na žaludeční kmenové buňky, které mají pro tuto roli dobré předpoklady. Jsou zodpovědné za udržování tkání trávicí soustavy. Mimo jiné každých sedm dní obnoví vnitřek žaludku a střev. Rovněž jsou schopné se přeměnit do podoby takzvaných enteroendokrinních buněk, které v trávicí soustavě vylučují hormony.

Léčba žaludečními buňkami 

Joe Zhou a jeho spolupracovníci dokázali upravit lidské žaludeční kmenové buňky tak, aby reagovaly na hladinu glukózy v krvi a v případě potřeby vylučovaly inzulín, jako to dělají zdravé beta buňky ve slinivce břišní. Tyto buňky odebrali přímo ze žaludku pomocí běžného endoskopu. Jde o výsledek dlouhodobého výzkumu, který trval déle než 15 let. Jeho závěry zveřejnil vědecký časopis Nature Cell Biology.

Žaludek si vytváří vlastní buňky, které vylučují hormony. Zároveň víme, že buňky žaludku a slinivky jsou si v zárodečném vývoji člověka velmi blízké,“ uvádí Zhou. „Proto není velkým překvapením, že právě žaludeční kmenové buňky mohou být přeměny na buňky, které vylučují inzulín a reagují na hladinu glukózy.

TIP: Umělá slinivka mění život dětem s diabetem 1. typu

V roce 2021 trpělo diabetem 1. typu ve světě asi 8,4 milionů lidí, přičemž do roku 2040 by se jejich počet mohl více než zdvojnásobit. V Česku trpí cukrovkou skoro milion lidí a 7 % z nich tvoří právě pacienti s diabetem 1. stupně. V současné době tito pacienti musejí užívat inzulín, buď častými injekcemi anebo pomocí nositelné inzulínové pumpy. Účinná léčba diabetu 1. typu by proto přišla velmi vhod.


Další články v sekci