Záludnost plných krmítek: Více jídla znamená méně mláďat

29.04.2017 - Zuzana Teličková

Ptačí krmítka, která mnozí lidé začínají na svých zahradách plnit již na podzim, nemusí ptactvu vždy prospívat. Dvě nové studie potvrdily, že krmení ptáků v jarním období může negativně ovlivnit jejich chování

Žaludek není všechno -<p>Výzkum zaměřený na sýkorky prokázal, že dostatek jídla nemusí být příslibem pro budoucí generace</p>
Žaludek není všechno -

Výzkum zaměřený na sýkorky prokázal, že dostatek jídla nemusí být příslibem pro budoucí generace


Reklama

První výzkum byl zaměřen na sýkory koňadry (Parus major) a sýkory modřinky (Cyanistes caeruleus), které žijí v anglických lesích, druhý zkoumal sýkory koňadry v Norsku. V obou případech vědci krmili jen vybrané jedince; ostatní si potravu museli hledat sami.

Anglická studie ukázala, že krmené samičky snesly vejce dříve a nemusely na nich tak dlouho sedět. Jenže počet vajec u nich znatelně klesl a u modřinek se navíc ze snůšky vylíhlo méně mláďat. Celkový přírůstek mladých sýkor tak byl o mnoho nižší než u párů, které si potravu hledaly samy. „Domníváme se, že krmené páry věnují příliš energie na obranu svých potravních zdrojů a nedostatečně si hledí rozmnožování,“ říká James Reynolds z University of Birmingham.

TIP: Překvapivé ptačí zálety aneb Opeřenci mají promiskuitu v genech

Také výsledky norského výzkumu přinesly překvapivé poznatky. Krmení samečci se totiž opožďovali v ranním zpěvu průměrně o dvacet minut. Podle vedoucího studie Valentina Amrheina je přitom raní chór obzvláště citlivou záležitostí. Samci, kteří si s ranním chorálem přivstanou, mají u svých protějšků větší úspěch a mohou se spářit s větším počtem samic.

Odborníci proto předpokládali, že dokrmování bude spíše výhodou, protože dobře nasycení samci budou mít více sil a začnou zpívat jako první.

„Myslím si, že teritoriálně založení samci se prostě nechávají rozptylovat ostatními ptáky, kteří se neustále snaží ukořistit něco z jejich potravy,“ říká Amrhein. Rada odborníků milovníkům ptactva proto zní – opeřence krmte během zimy, kdy to skutečně potřebují a přikrmování jim může i zachránit život. Na konci března je ale už ponechte vlastnímu osudu.

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sara Plazová stojí v místech, kde se dřív nacházely rozlehlé louky, kam pastevci naháněli své ovce.

Zajímavosti
Revue

Kometa na své poslední cestě

Vesmír

Ulrich von Lichtenstein

Historie

Autonomní nákladní automobil v barvách TuSimple.

Věda

LST u pláže v Inčchonu v září 1950

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907