Reklama


Záludnost plných krmítek: Více jídla znamená méně mláďat

29.04.2017 - Zuzana Teličková

Ptačí krmítka, která mnozí lidé začínají na svých zahradách plnit již na podzim, nemusí ptactvu vždy prospívat. Dvě nové studie potvrdily, že krmení ptáků v jarním období může negativně ovlivnit jejich chování

Žaludek není všechno -<p>Výzkum zaměřený na sýkorky prokázal, že dostatek jídla nemusí být příslibem pro budoucí generace</p>
Žaludek není všechno -

Výzkum zaměřený na sýkorky prokázal, že dostatek jídla nemusí být příslibem pro budoucí generace


Reklama

První výzkum byl zaměřen na sýkory koňadry (Parus major) a sýkory modřinky (Cyanistes caeruleus), které žijí v anglických lesích, druhý zkoumal sýkory koňadry v Norsku. V obou případech vědci krmili jen vybrané jedince; ostatní si potravu museli hledat sami.

Anglická studie ukázala, že krmené samičky snesly vejce dříve a nemusely na nich tak dlouho sedět. Jenže počet vajec u nich znatelně klesl a u modřinek se navíc ze snůšky vylíhlo méně mláďat. Celkový přírůstek mladých sýkor tak byl o mnoho nižší než u párů, které si potravu hledaly samy. „Domníváme se, že krmené páry věnují příliš energie na obranu svých potravních zdrojů a nedostatečně si hledí rozmnožování,“ říká James Reynolds z University of Birmingham.

TIP: Překvapivé ptačí zálety aneb Opeřenci mají promiskuitu v genech

Také výsledky norského výzkumu přinesly překvapivé poznatky. Krmení samečci se totiž opožďovali v ranním zpěvu průměrně o dvacet minut. Podle vedoucího studie Valentina Amrheina je přitom raní chór obzvláště citlivou záležitostí. Samci, kteří si s ranním chorálem přivstanou, mají u svých protějšků větší úspěch a mohou se spářit s větším počtem samic.

Odborníci proto předpokládali, že dokrmování bude spíše výhodou, protože dobře nasycení samci budou mít více sil a začnou zpívat jako první.

„Myslím si, že teritoriálně založení samci se prostě nechávají rozptylovat ostatními ptáky, kteří se neustále snaží ukořistit něco z jejich potravy,“ říká Amrhein. Rada odborníků milovníkům ptactva proto zní – opeřence krmte během zimy, kdy to skutečně potřebují a přikrmování jim může i zachránit život. Na konci března je ale už ponechte vlastnímu osudu.

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii – nejbližší vesnice ležela více než tři kilometry daleko.

Zajímavosti

Zatímco v mládí máme na všechno spoustu času, ve stáří čas pádí podstatně rychleji. Vědci zjistili, proč tomu tak je…

Věda

Leopold I. a jeho syn Karel VI.

Historie

Divoký červený trpaslík a jeho exoplaneta

Vesmír

Mráz a jarní tání každoročně připravuje návštěvníkům Michiganského jezera opravdu dechberoucí podívanou.

Revue

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907