Záludnosti sedmi barev: Čím je způsobené zbarvení peruánské Duhové hory

03.10.2022 - Marek Telička

Peruánské Andy jsou nádherným koutem světa. Jedna ze zdejších hor ovšem v posledních letech přitahuje zvlášť velkou pozornost. Jedná se o vrchol Vinicunca, jemuž se rovněž říká Montaña de Siete Colores, což znamená Sedmibarevná hora nebo také Duhová hora

<p>Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)


Reklama

Hora Vinicunca se nachází zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od Cusca, které má zhruba 400 tisíc obyvatel a je správním sídlem oblasti. Zdejší hory jsou zbarveny od tyrkysové po zlatavou. Důvodem je někdejší vulkanická činnost, která obohatila horniny o různé prvky a potom vrásnění, jenž změnilo dříve horizontální položení barevných vrstev. Například červeně zbarvené vrstvy mají příměs oxidu železitého, žlutou má na svědomí pyrit, fialové vrstvy vděčí za své zbarvení goethitu a limonitu a zelené horniny obsahují chlorit. 

Duhová hora je skutečně neobyčejná, ale fotografie, které uvidíte na Instagramu a na prospektech cestovních agentur v Cuscu, jsou upravované a nerealistické. Barvy na nich jsou mnohem sytější než ve skutečnosti. Pokud byste tedy byli v Cuscu a chtěli se na horu vydat, mějte na paměti, že v realitě nevypadá jako kouzelný kopec z cukru. Navíc se dosažení jejího vrcholu v žádném případě nedá označit za snadný výlet.

TIP: Horu Sedmi barev nenajdete v průvodcích, nabízí ale úchvatnou podívanou

Jen jízda autem k bodu, od nějž budete odkázáni jen na vlastní nohy, zabere tři hodiny a pak vás čeká zhruba desetikilometrová cesta náročným terénem. Ti, kdo ji absolvovali, zdůrazňují, že za špatného počasí (déšť nebo sníh) je téměř neschůdná. A v neposlední řadě si musíte uvědomit, že Cusco je sice 3 400 vysoko (takže si člověk na nadmořskou výšku může částečně zvyknout už ve městě), ale Vinicunca je ještě o dalších 1 800 metrů výš. Nadmořská výška 5 200 metrů znamená, že vystoupáte jen o trochu níž, než je výška základního tábora Mount Everestu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907